Afganistan’dan çekilme takviminin sonuna doğru Irak’tan da ABD güçlerinin bütünüyle çekilmesi tartışmaya açılırken Washington yönetimi, Yunanistan’a ağırlık veriyor. ABD’nin son olarak Türkiye sınırına yakın Dedeağaç’a 400’ün üzerinde tank sevkiyatı yapması bu askeri hareketliliğin nedenleri üzerine daha fazla düşünmeyi gerektiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Güney Kıbrıs’tan Batı Trakya’ya kadar olan askeri çemberde etkinliğini artırıyor. ABD’nin Edirne’ye yarım saat uzaklıkta olan Yunanistan’daki Dedeağaç üssüne 400’den fazla tank gönderdi.

598. Ulaştırma Tugayı Albayı Joshua D. Hirsch, sevkiyata ilişkin “İnanılmaz bir dönüm noktası.” dedi. ABD Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi “Ekipman demir yolu ve ticari hat taşımacılığı ile orta ve doğu Avrupa’daki ileri operasyon yerlerine taşınacak” bilgisini paylaştı. Bu gelişmelere ek olarak 2022-2026 yılları arasında ABD’nin Yunanistan’a 134 milyon dolarlık savunma desteği vermesi öngörülüyor.

Türkiye sınırına sıfır noktasındaki bu askeri hareketlilikle ilgili Prof. Dr. Barış Doster, Kamil Erdoğdu ve Mehmet Kıvanç’ın hazırladığı Dünya Postası programında değerlendirmede bulundu. Doster, ABD emperyalizminin Türkiye ile gerilen ilişkilerine koşut olarak “Yunanistan’ı öne sürdüğünü” söyledi ve şu ifadeyi kullandı:

“ABD’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne çok ciddi bir yatırım yaptığını, yığınak yaptığını, bunu Türkiye’ye karşı bir koz olarak kullandığını görüyoruz.”

TEK HEDEF TÜRKİYE DEĞİL

Peki, ABD’nin bölgeye yaptığı yığınakta baskı kurmaya çalıştığı tek ülke Türkiye mi? Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Doster’e göre; “ABD emperyalizmi, Baltıklardan başlayarak Balkanlar Doğu Avrupa, Karadeniz, Akdeniz, Kafkasya ve Hazar havzasından Rusya’yı kuşatmak istiyor.”

ABD’NİN KUŞAK YOL HEDEFİ

Doster, ABD’nin Yunanistan’a askeri konuşlanmasının üçüncü boyutu olarak Çin’e dikkat çekti ve şunları kaydetti:

“Üçüncü boyut da Çin. ABD hem NATO’da hem de kendi ulusal savunma strateji belgelerinde değindiği üzere Rusya ve Çin’i ABD hegemonyasına meydan okuyan devletler, hasım devletler, rakip devletler olarak görüyor.

Çin iktisadi gelişmesine koşut ölçekte diplomatik ve politik nüfuzunu artıran bir devlet. Çin, Kuşak ve Yol projesiyle ABD’nin müttefikleri de dâhil olmak üzere pek çok devleti bu projeye kattı. Yunanistan, Çin’in Kuşak ve Yol projesi kapsamında da, Çin’in deniz ticaretinde bir lojistik üs olması hasebiyle de öne çıkıyor.

Yunanistan’da eğer ABD’nin ağırlığı artarsa Çin’in bu coğrafyada artan nüfuzunu engellemek hem Kuşak Yol Projesi bağlamında önemli bir lojistik üssü, önemli bir durağı devre dışı bırakmak için ABD bu coğrafyaya yatırım yapıyor.”

ABD’nin Rusya ve Çin’i hedef alan güvenlik yaklaşımlarını hatırlatan Doster, sözlerini şu şekilde noktaladı:

“ABD’nin Ege’deki ve Akdeniz’deki yığınağı sadece bu bölge ülkelerinin ABD’yi davet etmesiyle ilgili değil. ABD’nin bu coğrafyada mevcut varlığını mevcut gücünü daha da artırarak Rusya’nın, Çin’in artan etkinliğini, iki devletin kendi aralarındaki yakın iş birliğini engelleme çabasıyla alakalı aynı zamanda.”