Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başta Orta Doğu ve Orta Asya olmak üzere 20 ülkede askeri tesislerin yapımı için 240 milyon dolar harcamayı planladığı bildirildi.

ABD Ordusu Mühendisler Birliğinin talep metninde, potansiyel müteahhitlerinin incelendiği belirtildi. Müteahhitler, başta havaalanları olmak üzere çeşitli yapıları, kara yollarını, limanları, üretim tesislerini, su hatlarını, hastaneleri, enerji santrallerini ve diğer tesisleri tasarlayacak.

Proje ayrıca sabit kanatlı ve rotorlu olmak üzere her türlü hava araçları için iniş kalkış pistleri dâhil altyapı yapımını içerecek.

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) taleplerine göre müteahhitler, yapımın her aşamasında, mühendis ve mimarlarını sunarak destek verecek.

Talep metninde, “Görev tanımı, askeri satış ve çeşitli tesisler için yatay ve dikey yapılar dâhil askeri yapım programları kapsamında tasarım hizmetlerini içeriyor, ama bunlarla sınırlı değil.” ifadesine yer verildi.

Projenin hayata geçirilmesi için toplamda 240 milyon dolar tahsis edilecek. Şirketlerle 5 yıllık sözleşme imzalanacak.

Belgede, Pentagon’un Orta Doğu ile Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan dâhil Orta Asya’nın 20 ülkesinde yeni tesisler inşa etmeyi planladığı kaydedildi.

Kaynak: Sputnik Türkiye