Global Times

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Covid-19 pandemisine karşı mücadelede elde ettikleri sonuçlar bu kadar zıt olsa da ABD’de bazı insanlar halen Çin’in anti-virüs mücadelesi açısından ABD kadar kötü olmasını diliyor.

Salı günü, New York Times iki Amerikalı sağlık uzmanı tarafından yazılan “Çin’in Sıfır Tolerans Politikası Bir Başka Pandemiye sebep olacak” başlıklı bir görüş makalesi yayımladı. Makale, Çin’in ülkenin “Sıfır Covid” politikasına uygun olarak aldığı katı önlemlerle pandemiyi şimdiye kadar iyi atlattığını kabul etmesine rağmen Çin’in bu politikayı izlemesinin “büyük bir hata olduğunu kanıtlayacağını” ve ABD’nin şu anda karşı karşıya olduğu sorunlarla gelecekte karşı karşıya kalabileceğini iddia etti. ABD’de totalde 860 binden fazla insan öldü ve her gün yaklaşık 2 bin kişi daha ölüyor. Aynı zamanda birçok hastane kuşatma altında ve ABD ekonomisi alt üst oldu.

ABD’NİN COVID-19 İLE MÜCADELEDE BAŞARISIZLIĞI

Sağlık uzmanlarının sağduyuya aykırı böyle bir öngörüde bulunabilmeleri hayal gücünün ötesindedir. Bilimsel sonuçlar ortadadır. Siyaset bir kenara bırakılırsa, sağlık ve bilim gibi alanlarda çalışan insanların Çin’in “Sıfır Tolerans Covid” politikasının esasını anlayabilmesi ve hem halkı hem de hükümeti için uygulanabilir tavsiyeler sunması gerekiyor ancak ABD’li sağlık uzmanları dahi Çin’in önlemlerini karalamak için kötü bir niyetle siyaset yapıyor. Covid-19 gibi ölümcül bir pandemiye karşı etkili bir politikanın ne olduğunu tartışmak için birçok kriter sunulabilir ancak dayanak noktası, insanların sağlığının ve yaşamının mümkün olduğunca korunması olmalıdır. Açıkça görülüyor ki, Çin bu dayanak noktasını sağlarken ABD sınıfta kaldı.

ABD’nin bunu sağlayabilmesini ne engelledi? New York Times’ın yayımladığı fikir makalesi bir ipucu veriyor. Oldukça kötü niyetli bunun gibi analizler aracılığıyla, halkın pandemi tehlikesine ve Çin’in pandemi karşıtı önlemlerinin yararlarına ilişkin anlayışını baltalayabilirler. Böylelikle bazı Amerikalıların sahip olduğu Çin’in pandemiye karşı savaşına yönelik önyargıları pekiştiriyorlar ve ABD’nin salgını kötü idare etmesine ise anlamlı bir yardım sağlamıyorlar.

PANDEMİYİ SONLANDIRMAK İÇİN SERT ÖNLEMLER ŞART

Bazı analistlerin yorumladığı gibi Covid-19 pandemisi, dünyanın 19. yüzyıldan bu yana Batı yönetişim sisteminin kolektif işlev bozukluğuna tanık olduğu ilk olay olabilir. Fakat Amerikalıların sistematik kusurlarını kabul etmelerini sağlamak zordur. Beijing Uluslararası Araştırma Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Okulu’nda doçent olan Xu Liang, Global Times’a bunun Amerikalıların ABD’yi diğer tüm uygarlıklardan üstün görmeleri ve diğer ülkelere üstünlük içeren bir zihniyetle ders vermeye alışmış olmaları nedeniyle yaşandığını söyledi.

Çin, insanların sağlığına ve yaşamına öncelik veriyor ve bunların sorumluluğu üstleniyor. Amerikalıların Çin’in politikası hakkında objektif bir görüşe sahip olmamaları, ABD’nin kendi pandemi mücadelesini iyileştirmeye yardımcı olmayacaktır ve bu durumda ABD’de çok daha yüksek bir ölüm oranı öngörülmektedir. Çin’in “Sıfır Covid” politikası, pandemi insanlık için büyük bir tehdit oluşturmayı kesene kadar devam edecek. Çin’in politikası hem ekonomik hem de politik olarak tutarlıdır. Medeniyetin barbarlıktan daha ağır bastığından da eminiz. Çin’in Covid-19 ile mücadelede ABD’nin yolunu izlemesine imkân yok fakat ABD pandemiyi etkili bir şekilde kontrol altına alamaz ve ölüm sayısı artmaya devam ederse Çin’in “Sıfır Covid” politikasını benimsemek zorunda kalması ihtimali de var. Etkili ilaçlar üretilip virüsün toksikliği azaltılmazsa bu senaryoda katı kontrol önlemleri tek seçenek olacaktır.