Gazeteci ve yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Güller, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Rusya ilişkilerini ve dünyanın 2022 gündemini değerlendirdi.

ABD ile Rusya arasındaki gelişmelere değinen Mehmet Ali Güller, “ABD’li ve Rus yetkililer 10 Ocak’ta güvenlik garantileri zirvesi diyebileceğimiz zirvede de bir araya gelecek. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın açıklamasına göre Cenevre’de yapılacak olan ilk müzakerelerde Rus heyetinin başında Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov olacak, ABD heyetine ise Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Wendy Sherman başkanlık edecek. Bilindiği gibi Wendy Sherman, Ankara’da Türkiye-ABD görüşmelerinde de yer almıştı.

Sözcü Zaharova görüşmelere ilişkin, Rusya’nın Amerikan tarafından NATO’nun doğuya genişlememesi ve Rusya’yı tehdit eden silah sistemlerinin Rus sınırlarının yakınına konuşlandırılmaması gibi somut, yasal güvenlik garantileri talep edeceğini söyledi. Bütün bunlar şu anlama geliyor; Birincisi, Rusya ABD’den Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO’ya üye olmayacağının garantisini istiyor. İkincisi de hem Kafkasya’da hem Doğu Avrupa’da hem de Orta Asya’da Rusya sınırlarına yakın tehdit silahlarının konuşlanmasının olmayacağının garantisini talep ediliyor. Zirvede bunlar görüşülecek. ABD tarafından da bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Rusya gibi kendilerinin de endişelerini masaya getirecekleri söyledi. Sonuçta tek müzakerede tek Cenevre görüşmesiyle çözülecek bir mesele değil. 2022’ye damgasını vuracak bir mesele olarak görülüyor.” dedi.

UKRAYNA MERKEZLİ ABD-RUSYA ÇARPIŞMASI

2022 Ocak ayının yoğunluklu olarak Ukrayna merkezli ABD-Rusya çarpışmasına sahne olacağına vurgu yapan Güller, “Bu çarpışma aynı zamanda da ABD, Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin nasıl seyredeceği noktasında transatlantik ittifak bağlamında da ABD’yi sıkıntıya sokabilecek,  AB ile gerilimin daha da artabileceği, Kuzey Akım 2 projesinin daha sıkıntılı bir hale gelebileceği bir dönem olacak.

Toplamda bir 2022 değerlendirmesi yaparsak, ABD’nin 2021’de Çin ile yürüttüğü ticaret savaşlarını devam ettireceği ama salgının devam etmesiyle de bağlantılı ABD ekonomisin de bir toparlamama durumu olmaması halinde bu ticaret savaşlarına ABD içinden de tepkilerin gelebileceği bir donem olacak. Nitekim bazı ABD’li iktisatçılarının iki ülke arasındaki ticaret savaşlarının ABD’ye büyük zara verdiğini ve bu ticaret savışlarının ABD’ye yaramadığını dair görüşleri var.

Türkiye açısından pek çok dış politika konusu kuşkusuz çok çok önemli. Ukrayna konusu Karadeniz üzerinden Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. Suriye konusunda normalleşme adımlarının nereye kadar ileriye taşınabileceği konusu var. Doğu Akdeniz konusu var. Ertelenen Libya seçimlerinin bütün dünyayı ilgilendirdiği gibi Türkiye’yi de ilgilendiren boyutu var. Dolayısıyla 2022’de dış politikada konuşulacak çok konu var ama hepsinin önüne ne yazık ki ekonomik kriz geçmiş durumda.” ifadelerini kullandı.