Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın savunma teknolojileri ihracatının yapılması reddedilen ülkeler listesine eklendiğini, uzay sektöründe ise kısmi bir istisnanın uygulanacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, “Bakanlık, uluslararası silah ticareti yönetmeliğinin 126.1 sayılı bölümünde değişikliğe giderek, savunma ürünlerini ve savunma hizmetlerini ihraç etmeyi reddetme politikasının yürürlükte olduğu ülkeler listesine Rusya’yı ekleyecek, uzay alanında hükümetler arası iş birliğinin desteklenmesi amacıyla Rusya’ya ihracat ile ilgili birtakım istisnalar uygulanacak.” denildi.

Açıklamada aynı zamanda, uzay sektöründe ticari iş birliği yoluyla yapılan ihracatın altı aylık bir geçiş döneminden sonra sınırlandırılacağı kaydedildi.

RUSYA’YA KREDİ VERİLMESİ DE YASAKLANDI

ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca, Navalnıy davası nedeniyle duyurulan yaptırımlarla ilgili olarak, ABD İhracat-İthalat Bankası dâhil olmak üzere ABD hükümeti bünyesindeki finans kuruluşlarının Rusya’ya kredi verilmesinin yasaklandığını duyurdu.

Yaptırımların “Rusya Federasyonu’nun kendi vatandaşlarına karşı kimyasal silah kullanması” nedeniyle uygulandığı belirtilen açıklamada, bununla ilgili olarak ABD’nin, Kongre’yi bilgilendirmek için gerekli 15 gün içinde “ABD tarafından kredilerin veyahut diğer finansal yardımların sağlanmasına” kısıtlamalar getireceği ifade edildi.

Açıklamada, yasağın “ABD İhracat-İthalat Bankası da dâhil olmak üzere ABD hükümetinin herhangi bir departmanı, idaresi ya da kurumu tarafından Rusya’ya her türlü kredi, kredi garantisi ya da farklı finansal yardımın sağlanmasını” etkileyeceği vurgulandı.

Avrupa Birliği (AB) bugün ilk kez, insan hakları ihlalleriyle ilgili yeni küresel program kapsamında Rus aktivist Aleksey Navalnıy’ın tutuklanmasıyla ilgili 4 Rus vatandaşına yaptırım getirildiğini duyurmuş, ardından ABD, “biyolojik ve kimyasal silahlar ürettikleri” gerekçesiyle Rusya’dan 14 kurumun “kara listeye” alındığını açıklamıştı.

Kaynak: Sputnik Türkiye