Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve AB, Rusya’ya yaptırım uygulamaya devam ederken dünyadaki birçok ülke, yaptırıma hayır dedi.

Avrupa’da Belarus, Sırbistan, Gürcistan ve Türkiye, Rusya’ya yaptırım yapmayı açıkla reddetti.

Örneğin, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı gösterdiklerini, ancak Rusya’ya yaptırıma katılmayacaklarını belirtti. “Rusya, 1990’lı yıllarda bize yaptırım uygulamayan tek ülkeydi. Bunu unutmayacağız.” dedi.

Asya ülkeleri arasında Japonya, Güney Kore ve Singapur dışında yaptırım yapma girişimlerine katılan olmadı. Kuzey Kore, ABD’yi krizi yaratmakla suçladı. Hindistan Başbakanı Modi, anlaşmazlıkların sadece samimi diyalogla çözülebileceğini belirtti.

Brezilya ve Meksika ayrı ayrı açıklama yaparak, Rusya-Ukrayna meselesinde bağımsız kalacaklarını ve herhangi biçimde yaptırım uygulamayacaklarını duyurdu. Arjantin basınına yansıyan haberlere göre, Arjantin hükümeti, Rusya’ya yaptırım yapma niyetinde değil.

Afrika Birliği, ASEAN ve Arap Birliği de yaptırım konusunda harekete geçmedi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde 25 Şubat’ta yapılan Ukrayna oturumunda Birleşik Arap Birlikleri, Çin ve Hindistan’la birlikte çekimser oy kullandı. Malezya Başbakanı yaptığı konuşmada, özgür ülkelerin örgütü olarak ASEAN’ın ilgi alanı dışındaki meselelere müdahale etmeyeceğini vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, öteden beri tek taraflı yaptırımlara karşı çıktığını yineledi. Ayrıca, ABD dahil Batılı ülkelerin yasa dışı tek taraflı yaptırımlarının ilgili ülkelerin ekonomilerine ve halklarına büyük zarar getirdiğine dikkat çekti.