Xinhua

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) istihbarat topluluğu kısa süre önce, Çin’i siyasi olarak itibarsızlaştırma adına elinden gelenin en iyisini yaparak Covid-19 virüsünün kökenlerinin izlenmesi için sözde bir soruşturma raporu hazırladı.

Görünen o ki, ABD bilime güvenmediği gibi virüsün kökenlerinin izlenmesi konusunda küresel iş birliğini gerçekten teşvik etmek de istemiyor. Bunun yerine, pandemi ile mücadelede kendi başarısızlıklarının sorumluluğundan kaçabilmek için Çin’i lekeleme hedefine ulaşmak istiyor. Salgının başlangıcından bu yana, ABD’li politikacılar siyaseti vatandaşlarının yaşamlarının ve sağlığının önüne koydular, bilime ve tıbbi uzmanlığa saygısızlık gösterdiler, bu da hastalıkla mücadelede başarısızlığa yol açtı.

ABD, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmasına ve en gelişmiş tıbbi teknolojilere sahip olmasına rağmen, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rakamlarına göre, sadece ABD’de 38 milyondan fazla vaka ve 631 bin ölüm bildirdi. ABD; Çin’in bilim, açıklık ve şeffaflık ilkelerine dayalı olarak küresel bilimsel iş birliğine büyük önem verdiği ve aktif olarak iş birliklerine katıldığı gerçeğini tamamen göz ardı ederek, Çin’i köken takibi konusunda şeffaf ve işbirlikçi olmamakla suçluyor.

Çin, DSÖ uzmanlarını virüs kaynağı izleme konusunda araştırma yapmak üzere iki kez Çin’e davet etti. Bu yılın başlarında, önde gelen uluslararası ve Çinli uzmanlardan oluşan bir DSÖ-Çin ortak çalışma ekibi, Çin’de 28 günlük bir araştırma yürüttü ve güvenilir, profesyonel ve bilime dayalı sonuçları içeren ortak bir rapor yayınladı. Bu, köken takibi konusunda uluslararası iş birliği için iyi bir temel olmuştur. Virüs kökenlerinin izlenmesi bilimsel bir sorundur. Sorunu siyasallaştırmak, bu çabaya yardımcı olmayacak, aksine engel olacaktır. Çin’in küresel köken izleme konusundaki konumu tutarlı ve açıktır; özellikle ABD istihbarat teşkilatları tarafından yönetilen sözde köken izleme çabası başta olmak üzere, bu çaba virüsle mücadelenin küresel amacına yardımcı olmadığından durumun siyasallaştırılmasına kararlı bir şekilde karşı çıkmaktadır. Virüs köken takibi, kapsamlı bir şekilde genişletilmeli ve gerçeği bulmak için dünyanın birçok ülkesinde yürütülmelidir.

ABD’NİN VİRÜSÜN KÖKEN TAKİBİNİ SİYASALLAŞTIRMA GİRİŞİMLERİ DESTEK BULAMADI

Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün DSÖ uzmanları tarafından iki kez ziyaret edildiği göz önüne alındığında, Fort Detrick Üssü’nün ve Kuzey Karolina Üniversitesinin uluslararası soruşturmaya tabi tutulması, özellikle de ABD laboratuvar sızıntısı hipotezinde ısrar ederken, adil ve doğaldır. Fort Detrick, ABD biyo-askeri faaliyetlerinin merkezidir. 2019’da ciddi güvenlik olayları nedeniyle kapatıldıktan sonra, ABD’de Covid-19’a benzer semptomlarla hastalık ortaya çıktı. ABD hükümeti henüz bu konuda dünyaya herhangi bir açıklama yapmadı.

ABD, koronavirüs araştırmasıyla Wuhan Viroloji Enstitüsü’nü pandemiye neden olmakla yanlış bir şekilde suçladı. Gerçek şu ki, ABD bu tür araştırmalara diğer tüm ülkelerden daha fazla sponsor oldu ve yürüttü. Kuzey Carolina Üniversitesinin Baric ekibi, bu alandaki araştırmalarda dünyaya öncülük ediyor ve koronavirüsü sentezleme ile modifiye etme konusunda kapasiteye sahip. Bu üniversitede yapılacak bir soruşturma, benzer araştırmaların Covid-19’a neden olan virüsü oluşturup oluşturmadığını netleştirecektir.

Salgına karşı küresel mücadele ilerleme kaydetti, ancak aynı zamanda ciddi zorluklarla da karşı karşıya kaldı. Delta varyantının yayılması, ABD de dâhil olmak üzere birçok ülkede pandeminin yeniden canlanmasına neden oldu. Pandemi ile etkin bir şekilde mücadele etmek, tüm ülkelerden bilim insanları arasında yakın iş birliğini gerektirmektedir. Bilimsel bir konuyu siyasallaştırmak, dünyanın ihtiyacı olan son şeydir. ABD’nin köken takibini siyasallaştırma girişimleri hiçbir destek bulamadı ve uluslararası toplumdan yaygın bir muhalefetle karşılaştı: 80’den fazla ülke DSÖ Genel Direktörüne mektup yazarak salgını politize etme girişimlerine itirazlarını dile getirmek için diplomatik notlar gönderdi. 100’den fazla ülke ve bölgeden 300’den fazla siyasi parti, sosyal örgüt ve düşünce kuruluşu; DSÖ Sekreterliğine köken takibinin siyasallaştırılmasına karşı çıkmak için ortak bir bildiri sundu.

ABD bu haklı sesleri dikkatle dinlemeli ve bilimsel köken takibinin faaliyet göstermesi gereken bilimsel atmosferi zehirlemeye son vermelidir. Siyasi manipülasyonun devam etmesi, sadece ABD’de ve dünya genelinde daha fazla can kaybına sebep olacaktır.