Global Times

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden kısa süre önce Doğu Avrupa’ya 3 bin Amerikan askerinin gönderilmesini onayladı. İlk birlikler Almanya ve Polonya’ya vardı. Bu ABD’nin birliklerini Afganistan ve Irak’tan çekmesinden sonra yaptığı göze hoş gelmeyen bir hareket. Pentagon daha önce 8 bin 500 Amerikan askerinin Doğu Avrupa’ya gönderilme ihtimali ile yüksek alarma geçirildiğini açıkladı. Buna ek olarak, NATO savunma bakanları 16 ve 17 Şubat’ta yapacakları bir sonraki toplantıda daha fazla destek gönderip göndermemeyi ele alacak. Bu birlikler doğrudan Ukrayna’ya gitmese de bu hareket insanların de facto olarak Doğu Avrupa’nın bir savaşın eşiğinde olduğunu düşünmesine neden oluyor.

Belirtmek gerekir ki, hem Rusya hem de Ukrayna tekrar tekrar savaşa girmeye ya da sorunlarını zorla çözmeye niyetleri olmadığını açıklarken Washington, Ukrayna cephesinden en uzak olan yer ama savaşa en istekli olan taraf. Ukrayna devlet başkanı ve savunma bakanı açıkça durumun ABD’nin anlattığı kadar gergin olmadığını söyledi. Ama bölgeden çok uzak olan Washington savaşın çıkmak üzere olduğu yaygarasını yapıyor. Hatta ABD medya kuruluşu Bloomberg; “Canlı: Rusya Ukrayna’yı işgal ediyor” manşetiyle sahte haberler bile yayınladı. ABD sadece kamuoyunu kışkırtmakla kalmıyor, ayrıca Ukrayna’ya silah gönderiyor ve ülke etrafındaki askeri intikalleri güçlendiriyor. ABD’nin niyeti Ukrayna’yı Rusya ile çatışmaya “devam etmeye” ve “geride kalmamaya” teşvik etmek.

WASHINGTON’IN HEGEMONYASINI SÜRDÜRME NİYETİ

Washington, NATO’nun varlığının meşruiyetini artırmak ve blokun iç uyuşmasını -bazı Washington’dan uzaklaşa işaretleri gösteren- Avrupa’ya ve daha sıkı şekilde ABD’ye bağlamak amacıyla savaşları teşvik etmeye niyetli. Bazı analistler ABD’nin bu fırsatı silah satmak için kullanabileceğini söylüyor; tarihe dayanan gerçek bir şüphe. Kısacası, ABD bir taşla birkaç kuş vurmak istiyor ama ahlaksız ve tehlikeli bir oyun oynuyor. New York Times gazetesi “her iki parti içindeki birçok sertlik yanlısı kişiler bile ABD askerlerinin savaştığını ve potansiyel olarak Ukrayna için öldüğünü görmeye iştahlı değil” diye yazdı. ABD, Ukrayna’yı ateş hattına sürüyor fakat kendisi suçlanmaktan kaçınmak için yana çekiliyor.

Washington’ın hedeflerinden biri, Rusya’nın kendini rahatsız hissetmesini sağlamak ama Ukrayna büyük ihtimalle kurban olacak. Dikkatli bir göze sahip herkes Ukrayna’nın ihtiyacı olan son şeyin silah olduğunu görebilir. ABD’nin Ukrayna’ya silah vermesi ya da satması Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri dengeyi değiştiremez. Ukrayna’nın barışçı ve istikrarlı bir iç ve dış ortama ihtiyacı var. Ülkenin ekonomisini düzeltmeye, halkının hayat şartlarını iyileştirmeye ve Rusya ile gerginlikleri azaltmaya odaklanması gerekiyor. Eğer ABD iddia ettiği gibi “Ukrayna’nın yanında durursa” Ukrayna’ya bu alanlarda gerekli ve sürdürülebilir yardımı yapması gerekir. Ukrayna için en zor şeyin şu anda ateşi körüklemeye karşı durmak olduğu ama Washington’ın tekrar tekrar Rusya ve Ukrayna arasındaki durumu gerginleştirmek için fırsatlar “yarattığını” vurgulamak gerekir.

BARIŞ, KALKINMA VE İŞ BİRLİĞİ MODERN ULUSLARARASI SİSTEMİN MERKEZİNDE YER ALIYOR

Çin ve Rusya’nın en son ortak açıklaması da ABD’nin tereddütlerini tetikledi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki Beijing’i Rusya ve Ukrayna arasında silahlı bir çatışma çıkarsa, bunun “bütün dünyada Çin’in çıkarlarını etkileyeceği” konusunda “uyardı.” Washington’ın bakışı açıkça bugünün dünyasının manzarasını göremeyecek kadar düşük. Aslında, Çin-Rusya ortak açıklaması açıkça şunları belirtti; “Barış, kalkınma ve iş birliği modern uluslararası sistemin merkezinde yer alıyor… Ve uluslararası toplum barışçı ve düzenli bir kalkınmayı hedefleyen bir liderliği artan bir şekilde talep ediyor.”

Bu şartlarda, Washington halen diğer ülkeleri zayıflatma ve savaşlar kışkırtarak hegemonyasını sürdürme niyeti gösteriyor. Bu sersemletici bir jeopolitik hayaldir. Böyle bir hayalden uyanmak için Washington’daki siyasi seçkin güruhunun bu ortak açıklamayı dikkatle okuması ve ABD’yi zamanın eğilimlerine nasıl uyduracaklarını ve gerçekten sorumlu bir güç haline getireceklerini anlamaları gerekir.