Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı istediği 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi bu hafta Senato’da görüşülecek.

Demokratların Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Senato Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, söz konusu paketi bu hafta ele alacaklarını bildirdi.

Schumer, “Amerikan halkı bizi buraya bazı görevleri yerine getirmek üzere gönderdi. Senato da bu hafta ekonomik kurtarma paketini ele alacak, geniş şekilde paketi görüşecektir.” ifadelerini kullandı.

ABD Temsilciler Meclisi’nde cumartesi sabaha karşı kabul edilen tasarı, Biden yönetiminin Covid-19’un ekonomik etkilerine karşı üzerinde çalıştığı en büyük paket olarak görülüyor. Senato’da kabul edilmesi halinde tasarı imzalanmak üzere Biden’ın masasına gönderilecek.

Tasarıda, kişi başına 1400 dolarlık nakit yardım desteğinin yanı sıra asgari saatlik ücretin 15 dolara çıkarılmasını öngören madde de yer alıyor. Geçen hafta Senato’da ilgili yetkililerin açıkladığı bir karara göre, asgari saatlik ücretin 15 dolara çıkarılması ile ilgili madde ekonomik destek paketinde yer alamayacak. Dolayısıyla Senato’da saatlik asgari ücretle ilgili düzenlemenin tasarıdan çıkarılması bekleniyor.

Senato’daki Cumhuriyetçilerin yanı sıra bazı merkeze yakın Demokratlar da bu yönde bir adıma “işsizliği artıracağı” gerekçesiyle karşı çıkmışlardı.