Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, Başkan Joe Biden’ın İç Güvenlik Bakanı adayı Alejandro Mayorkas ile Ulaştırma Bakanı adayı Pete Buttigieg’e onay verdi.

20 Ocak’ta başkanlık görevine başlayan Biden’ın kabinesinde yer alacak adaylar ABD Senatosu’ndan onay almaya devam ediyor.

Senato Genel Kurulu’nda ayrı ayrı yapılan oturumlarda Mayorkas 43 “hayır” oyuna karşı 56 “evet” oyu ile Buttigieg ise 13 “hayır” oyuna karşı 86 “evet” oyu ile bakanlık koltuğuna oturmaya hak kazandı.

Bu göreve gelen ilk Latin Amerika kökenli ve ilk göçmen olarak tarihe geçen Mayorkas, özellikle ABD-Meksika sınırına örülen duvara karşı yaptığı açıklamalar nedeniyle Cumhuriyetçi kesimlerden tepki toplamıştı.

Cumhuriyetçilerin bakanlığına karşı çıktığı ve oylamasını erteledikleri Mayorkas’ın Senato’da kabul edilmesi, Biden adına önemli bir kazanım olarak nitelendirildi.

Diğer yandan, Senato’dan onay alan Buttigieg ise bir başkanlık kabinesinde koltuğu olan ilk eşcinsel isim olarak kayıtlara geçti.

Buttigieg, başkanlık ön seçim sürecinde Biden’ın Demokrat rakipleri arasında boy göstermişti.

ABD Senatosu daha önce de Antony Blinken’ı Dışişleri Bakanı, Janet Yellen’ı Hazine Bakanı ve Lloyd Austin’i de Savunma Bakanı olarak onaylamıştı.