Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, ulusal güvenliğini ve diplomasisini iyileştirmeyi amaçlayan ABD Rekabet Yasası’nı onayladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili soruyu cevapladı.

Wang Wenbin, ilgili yasa tasarısının Çin’le ilgili içeriğinin gerçekleri görmezden geldiğini, “Çin tehdidi teorisi”ni abarttığını, Çin ile stratejik rekabeti kışkırttığını, Soğuk Savaş’ın sıfır toplamlı oyun anlayışıyla dolu olduğunu, Çin ve ABD’den çeşitli çevrelerin iş birliğini güçlendirme konusundaki genel arzusuna ters düştüğünü ifade etti. Wang Wenbin, buna şiddetle karşı çıktıklarını ve çıkarlarını kararlılıkla savunacaklarını belirtti.

Wang Wenbin, ABD’nin kalkınma yöntemi tercihinin kendi içişleri olduğunu vurguladı. Dünyanın bir numaralı ekonomisi olarak ABD’nin yapması gerekenin Çin’i hayali bir düşman olarak konumlandırmak yerine, küresel sanayi ve yarı iletken endüstrisi de dahil olmak üzere tedarik zincirinin istikrarını korumak olduğunu kaydetti.

Bunun yanı sıra, Pentagon’un ABD Kongresi’ne sunduğu savunma stratejisi brifinginde, Çin’in “en önemli stratejik rakip” ve Rusya’nın “ciddi bir tehdit” olarak görüldüğü bildirildi.

Söz konusu ABD savunma stratejisi raporunun Soğuk Savaş ve kutuplaşma zihniyetiyle dolup taştığını dile getiren Wang Wenbin, Çin ve Rusya’nın iki büyük devlet olduğunu ve ABD’nin iki ülkeyi bastırma girişiminin başarılı olmayacağını kaydetti.

Wang Wenbin, ABD tarafının Ukrayna krizindeki sorumlulukları üzerine alması, hayali düşmanlar yaratma ve grup çatışmasını kışkırtma girişiminden vazgeçmesi gerektiğini yineledi.

ABD liderinin yeni bir Soğuk Savaş yaratmama, Çin sistemini değiştirmeme, ittifaklarını güçlendirerek Çin’e karşı çıkmama taahhütlerinin yerine getirilmesi çağrısı yapan Wang Wenbin, ABD’nin sözde “Taiwan’ın bağımsızlığı”nı desteklememesi gerektiğini vurguladı. Sözcü, karşılıklı saygı ve barışçıl bir arada yaşamanın doğru yolunun bulunması için Çin’le birlikte çaba harcamasını temenni ettiklerini ifade etti.