Reuters’in haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu Çin’in sözde “teknolojik tehdidini” hedef alan bir tasarıyı 32 “hayır” oyuna karşılık 68 “evet” oyuyla kabul etti.

Reuters bu gelişmeyi “Çin tehdidi” söylemini başlığa çekerek duyururken, ABD’nin teknoloji alanında Çin’le rekabetinde üstünlük sağlayabilmesi amacıyla hazırlanan tasarının bu hegemonyacı boyutu görmezden gelindi.

Reuters, haberin içeriğindeyse “Çin teknolojisiyle rekabet etme kabiliyetini artırmayı amaçlayan kapsamlı bir yasa paketi” ifadesini kullandı.

ABD tasarıyla teknolojik altyapı ve Ar-Ge yatırımlarına 190 milyar dolar ayırırken, yarı iletkenlerin üretimi içinse 54 milyar dolarlık bir bütçe öngörülüyor.

54 milyar dolarlık bütçe içinde 2 milyar dolarlık kısmın otomobillerde kullanılan ve bir müddettir üretiminde sorun yaşanmış olan çiplerin üretimi için ayrılmış olduğu vurgulanıyor.

Tasarı, sosyal medya uygulaması TikTok’un devlet cihazlarına indirilmesini yasaklamak da dâhil olmak üzere Çin’le ilgili bir dizi başka hüküm içeriyor ve Çin hükümeti tarafından desteklenen şirketler tarafından üretilen ve satılan droneların satın alınmasını engelliyor.

Tasarı, imza için Joe Biden’in masasına gitmeden evvel Temsilciler Meclisi’nde oylanacak.

“SÜPER GÜÇ OLARAK GÜNLERİMİZ SONA EREBİLİR”

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Çin’e ayak uydurmak için araştırmaları finanse etmemenin korkunç sonuçları konusunda uyardı.

Schumer, “Hiçbir şey yapmazsak, baskın süper güç olarak günlerimiz sona erebilir. O günlerin bizim gözetimimizde bitmesine izin vermek istemiyoruz. Amerika’nın bu yüzyılda orta halli bir ulus haline gelmesini istemiyoruz.” dedi.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, yeni finansmanın 7 ila 10 yeni ABD yarı iletken tesisi ile sonuçlanabileceğini söyledi.

Bazı eleştirmenler, Senato finansman çabalarını Çin’in uzun süredir ABD’yi rahatsız eden “Made in China 2025” olarak adlandırılan yüksek teknolojili endüstriyel kalkınma hamlesine benzettiler.