CGTN / Bradley Blankenship

Çeşitli kaynaklara göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden yönetiminin, insan hakları ihlalleri ve zorla çalıştırma iddiaları üzerine Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nden polisilikon ithalatına yasak koymayı düşünüyor.

Bu tür bir adımın, Biden yönetiminin sözde insan hakları ihlalleriyle herhangi bir ilgisi yoktur, ancak ABD’yi küresel temiz enerji piyasasında daha rekabetçi yapma arayışı olan 2 trilyon dolarlık altyapı harcama teklifinin Amerikan İstihdam Planı’nın tamamlayıcısı olmasıyla ilgisi vardır. Bu, şimdiki Enerji Bakanı Jennifer Granholm’un USA Today’de yazdığı makalede açık açık anlatılmıştı.

Granholm makalede, “Çin elektrikli araç pilleri ve güneş panellerinden yarı iletkenlere kadar 21. yüzyıl ürünlerini imal etmek için ülke çapında yatırım yaptı. Bu arada ABD arabalarımızdaki, telefonlarımızdaki ve yaşamlarımızdaki malzemeleri tedarik etmek için diğer ülkelere daha fazla bağımlı hale geldi.’’ dedi. Granholm, ‘’Bundan böyle, rekabet edebilirliğimizi geliştirmek için Biden yönetimi Amerika’da temiz enerji geleceğini imalat etmek amacıyla yeni bir yaklaşım geliştiriyor.’’ diye devam etti.

Eski Pennsylvania Kongre üyesi Ron Klink de yakın zamanda Newsweek’te yazdığı makalesinde, “Amerika imalatını yeniden yoluna koymadığı sürece Başkan Biden’ın orta sınıfımızı yeniden inşa etme vizyonumuzu başaramayız.” ifadesini kullandı. Klink, “Gerçekten, ‘Daha İyi Bir Dünya’yı Yeniden İnşa Et’ ilkesini hayata geçirmek istiyorsak, bütün ABD rüzgâr panelleri ve güneş panelleri büyük ülkemiz genelinde daha yüksek ücretli, ailelere destek verecek Amerikan imalatını yaratmamıza izin verecek, ‘Made in America’ bileşenleriyle yapılmalıdır.” dedi. 

Onlardan biri, Biden yönetimi yetkilisi olmak üzere, her ikisi de Washington’ın ömrünü doldurmuş düşüncesini yansıtıyor. ABD’nin muhtemelen temiz enerji gelişimindeki sert mücadeleyi kaybettiği gerçeğini kabullenmek yerine, onlar, var olmayan ahlaki üstünlüğe dayalı önemsiz yaptırımlarla piyasayı alt üst etmeye çalışıyorlar. 

ÇİN’İN YEŞİL ENERJİ KONUSUNDAKİ İLERLEMESİ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Şu anda Xinjiang’ın küresel polisilikon tedarikinin yarıya yakınını sağladığı dikkate alındığında, hepimiz insanların elverişli bir ortamda yaşamasının gerçekten bir insan hakkı olduğunda uzlaşabilirsek, bu hayati tedarik zincirini bozmak tüm dünyada insan haklarına daha fazla zarar verecektir. Elbette, ABD tarafının bu taktiği tamamıyla yeni değil. Son on yıllardır Çin, ABD’de karşılaştırılabilir herhangi bir şeyi gölgede bırakan son derece verimli ve yenilikçi baştanbaşa güneş enerjisi tedarik zinciri kurmak için akıllıca bir çaba sarf etti. Sonuç olarak, eski ABD başkanları Barack Obama, Donald Trump ile potansiyel olarak Joe Biden yönetiminin yakında dayattığı gümrük tarifelerini etkisiz hale getiriyor.  

Beijing’in güneş enerjisi konusundaki başarısı, bu ve Washington’daki diğer birçok konuda işlerin nasıl yapıldığına ilişkin tam bir tezatlık teşkil eden siyasetçilerin kendilerini adamaları sayesinde oldu. Geçmiş yönetimler ve Kongre üyeleri, güneş enerjisini sadece bir seçim vaadi olarak kullandı, iş sözü verdi, kısa vadeli teşvikleri destekledi ve ticaret engellerini ortadan kaldıran politikaları kabul etti. Biden için bu, selefleriyle aynı yolu seçmesi halinde ne olacağı konusunda açık bir uyarı olacaktır. Ancak, zaten işler değişme konusunda herhangi bir açık işaret göstermiyor. ABD Kongresi, temel konularda kalıcı bir çıkmaza girmiş durumda, Amerikan İstihdam Planı’nı geçmek veya yeşil enerji için vergi indirimlerini ortadan kaldırmak için bile mücadele ediyor. Bu arada Çin’in yeşil enerji konusundaki ilerlemesi durmaksızın sürüyor.

ABD’nin Xinjiang’da üretilen polisilikona koymayı düşündüğü yasaklama, bu gidişatta herhangi bir esaslı fark yaratmayacak, fakat ABD’nin başlattığı ticaret savaşları vakalarında sıklıkla olduğu gibi kaçınılmaz olarak, Amerikalı işçilerin zararına geri tepecektir. Biden bunun yerine, şu anda Kongre’de durdurulan sayısız yeşil enerjiyle ilgili yasa tasarıları üzerinde çalışarak, yerel gündemini yerel alanda tutmaya odaklanmalı ve Çinli üreticileri bunun dışında tutmalıdır.