Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) sözde Demokrasi Zirvesi’nde kendi demokrasi problemlerinin görüşülmesine ve bu problemleri çözecek tedbirlerin ileri sürülmesine odaklanması gerektiğini belirtti.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Başkanı Vasiliy Piskarev önceki gün düzenlenen Çin-Rus Parlamenter İş Birliği Komitesi’nin 7. Toplantısı’nda, ABD tarafından düzenlenecek sözde Demokrasi Zirvesi’yle ABD’nin dünyayı kendinden taraf olanlar ve olmayanlar şeklinde bölmeyi amaçladığına işaret etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında bu konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Zhao, şöyle konuştu:

“Bütün insanlık arasında kader ortaklığı mevcuttur. ABD’nin kendine taraf olanları ve olmayanları kasten ayırması, dünyanın barışına ve stratejik istikrarına yarar getirmez. Bu konuda alınan çok ders var. Demokrasi, herhangi bir ülkeye has bir şey değildir, bütün insanlığın ortak bir değeridir. Demokrasinin biçimleri ve yolları da tek değildir. Ayrıca, demokrasiyi tanımlamak ve diğerlerini yargılamak da hiçbir ülkenin haddi değildir.”

ABD’de vatandaşların siyasi kutuplaşma, toplumdaki ayrışma ve demokrasi içinin boşaltılması gibi durumlardan duyduğu hoşnutsuzluğunun artmakta olduğuna işaret eden Zhao Lijian, ABD’nin sözde Demokrasi Zirvesi’nde kendi demokrasi problemlerinin görüşülmesi ve problemleri çözecek tedbirlerin ileri sürülmesine odaklanması gerektiğini dile getirdi.