Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan yenilgisinden sonra yeni tartışmaların başladığını aktaran İsmet Özçelik, domino taşı etkisinin görüldüğünü kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığına yakınlığı ile bilinen Foreign Policy dergisinin makalesinde, Washington yönetiminde Suriye’de hayati çıkarları olduğunu savunacak kimsenin kalmadığının aktarıldığına vurgu yapan Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu tartışma yeni değil, Irak’a trilyon dolarlar harcadık ortada bir şey yok, tarzında açıklamalar yapıldı. Bu durum yepyeni bir hava yaratıyor. Benzeri bir açıklamayı Rusya’nın Suriye özel temsilcisi de yapmıştı. O da ABD güçlerinin Suriye’den her an çekilebileceğini ima etmişti.

ABD bölgeden çeklince Orta Doğu’daki iddiasını da kaybeder. Bugüne kadar PKK’ya inanılmaz yatırımlar yaptı. Silah verdi para verdi, bunları bırakıp gidecek mi? Bunlar hep tartışılıyor. Bu ABD’nin politikaları tamamen terk ettiği anlamına gelir. Ben burada tem bir çekilme olacağına ihtimal vermiyorum. ABD, Çin Denizi’nde neredeyse sıcak çatışma mesafesine geliyor, Afganistan’da vardı, Irak’ta vardı. Bu kadar geniş alanda bir güç gösterisi yaparken birdenbire her taraftan çekileceği gibi bir hava çıktı. Şu aşamada Irak ve Suriye’deki bölgede devam ettirebilir yani bugünkü konumunu.

Kısa süre önce Suriye’ye Kamışlı’ya ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı geldi. Suriye’deki Kürt örgütleriyle Irak’taki Kürt örgütlerini birleştirmek için geldiği iddia edildi. Orada birtakım planlar yapılıyor.

AFGANİSTAN, ABD İLE AVRUPA’NIN ARASINI AÇTI

Afganistan olayı dünyada bütün taşları yerinden oynatıyor. ABD’deki kargaşayı anlatmıştık, NATO içindeki çelişkileri gündeme getirmiştik ve Avrupa Birliği (AB) içindeki gelişmeleri aktarmıştık. Bu devam ediyor, AB Dışişleri Bakanları Slovenya’da toplandı ve Afganistan’ı konuştu.

Avrupa Konseyi Başkanı, ‘Afganistan bize ders oldu buna karşı bizim hızlı bir şekilde önlem almamız gerek.’ diyor. Avrupa’nın otonom bir güç olabilmesi için daha çok çalışması gerektiğini aktarıyor Avrupa Konseyi Başkanı, birincisi ekonomik gücü artırmak, ikincisi komşuluk ilişkilerini geliştirmek, bunun anlamı diyor, doğu Balkan’ı güçlendirmek, doğu ile ortaklık ve Afrika ile müttefik olmak, üçüncü olanı ise yeni savunma ve güvenlik kapasiteleri yaratma gerekliliği. Yani bir ordu yaratma gündemi var.”