China Daily / Tang Yonghong

Çin ordusu çarşamba sabahı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) güdümlü füze destroyeri USS Curtis salı günü Tayvan Boğazı’ndan geçtiği için, sert bir teki gösterdi.

Bazı Batılı politikacılar ve medya kanalları, özellikle ABD’de olanlar, Taiwan Boğazı’nın iki tarafı arasında bir askeri çatışma çıkıp çıkmayacağı konusuna spekülasyonlar yapıyordu. Örneğin, Economist bu ayın başlarında yayınladığı bir yazıda, Taiwan’ı “yeryüzündeki en tehlikeli yer” olarak tanımladı.

Ancak, adaya yanlış işaretler göndermek ve bağımsızlık yanlısı güçleri kıta Çin’ini kışkırtmak için cesur hareketler yapmaya cesaretlendirmek, ABD’nin sözde rutin eylemlerindendir. Taiwan’ı “en tehlikeli yere” çeviren ABD’dir. Bu stratejik belirsizliği sürdürmek ABD için giderek zor görünüyor.

ABD Hint-Pasifik Komutanlığı Komutanı Amiral Phil Davidson, martta ABD Kongresi’ne kıta Çin’inin gelecek 6 yıl içinde Taiwan’a saldırmasından endişe ettiğini söyledi. Davidson bu sözleri hayali bir düşman yaratmak ve bunun ABD ile bölgeye oluşturduğu tehdidi abartmak ve böylece daha büyük bir askeri bütçeye sahip olmanın yanı sıra Taiwan’ı ABD’den daha fazla silah almaya ikna etmek ve Boğaz’ın iki yakasının sorunlarına müdahale etmek için söyledi.

Bazı Batılı ülkeler ve kuruluşlar her zaman Boğaz’ın iki tarafı arasındaki durumun her kötüleşmesinden Beijing’i suçlarlar ve kıta Çin’inin boğazın orta hattından öteye savaş gemileri ve uçakları gönderdiği yaygarasını koparırlar ve neden bunu yaptığı konusunda bir şey söylemezler. Kıta Çin’i, Taiwan yetkilileri “Tek Çin” ilkesini benimsedikleri ve adayı kıtadan ayırmaya çalışmadıkları sürece barışçı yeniden birleşmenin bir öncelik olduğu konusundaki tutumunu açıkça ortaya koydu. Ayrılıkçıların bir ülkeyi bölmesini ya da egemenlik ve toprak bütünlüğü gibi merkezi çıkarlarına zarar vermesini engellemek için askeri güç dâhil gerekli bütün önlemleri almak yerleşik bir uluslararası pratiktir.

Boğazın iki tarafı arasındaki bağlar, Taiwanlı ayrılıkçılarla, Taiwan’ı “yeryüzündeki en tehlikeli yer” yaparak statükoyu değiştirmek ve kıta Çin’inin yükselişini durdurmak isteyen yabancı Çin karşıtı güçler arasındaki birleşme nedeniyle, boğazın iki yakası arasındaki bağlar, Beijing’in isteğinin aleyhine kötüleşti.

TAIWAN YETKİLİLERİ ÇİZGİYİ AŞARSA BEIJING SERT ÖNLEMLER ALMAK ZORUNDA KALACAK

Kıta Çin’inin 40 yıldan uzun bir süredir benzersiz kalkınması Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) ve küresel etki bakımından ABD ile arasındaki farkı büyük ölçüde azalttı. Öte yandan, ümitsizce dünya çapındaki egemenliğini sürdürme ihtiyacı duyan Washington, Beijing’e karşı önceki politikasının -barışçı gelişme stratejisi- başarısız olduğunun ortaya çıktığına inanıyor ve bu nedenle şimdi kıta Çin’inin yükselişini durdurmak için stratejik rekabete odaklanıyor.

Donald Trump’ın 2017’de başkanlığı üstlenmesinden bu yana Washington kıta Çin’inin yükselişini durdurmak için, diğer şeylerin yanı sıra adaya daha gelişmiş silahlar satmak ve yüksek düzeyli yetkililerini adaya göndermek dâhil “Taiwan kartını” daha sık oynamak ve ABD uçak gemilerini askeri gücünü gösterme hareketi olarak adaya çok yakın sulara göndermek dâhil her türlü çabaya başvuruyor. Bu tür hareketler boğazın iki yakası arasındaki barış ve istikrara ciddi bir tehdit oluşturuyor ve adadaki ayrılıkçıları “Taiwan’ın bağımsızlığını” daha saldırgan biçimde istemeye cesaretlendiriyor.

Adada iktidardaki Demokratik İlerici Parti (DPP) de, tek bir Çin olduğu konusundaki 1992 Uzlaşması’nı tanımayı reddederek ve ABD desteği karşılığında kıta Çin’ine karşı bir ABD kuklası olarak hizmet ederek, kendi “Taiwan’ın bağımsızlığı” gündemi 2016’da iktidar geldiğinden bu yana uygulamaya çalışıyor. Tek bir Çin var, dolayısıyla Boğaz’ın ortasından geçin bir hat yok. Çin Halk Ordusu donanması tamamen ulusun merkezi çıkarlarını korumakla yükümlüdür ve dolayısıyla, adanın yakınlarında, hatta daha da sık olarak kendi uçaklarını gönderme hakkına sahiptir.

Beijing ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü her türlü maliyetine rağmen korumaya kararlı. Eğer ABD “Taiwan kartını” oynamaya devam ederse ve DPP “bağımsızlık” isteyen faaliyetlerini artırırsa, kıta Çin’i uygun karı önlemleri alacaktır. Ve eğer Taiwan yetkilileri çizgiyi aşarsa Beijing ülkenin bölünmesini engellemek için gerekli sert önlemleri almak zorunda kalacaktır.