Zhao Quanmin, CRI Haber Merkezi

Amerika’ya ait bir nakliye uçağı, dün Çin’in Taiwan bölgesine iniş yaptı. Son derece kötü ve riskli bu provokasyon girişimi, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında imzalanan üç ortak bildiriye ciddi şekilde aykırı düşüyor.

Çin Savunma Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, ABD’nin söz konusu girişimine şiddetle karşı çıkıldığı ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun teyakkuza geçerek, Taiwan’ın bağımsızlığını hedefleyen her türlü komployu bozmak için gereken bütün önlemleri alacağı bildirildi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Hint-Pasifik Koordinatörü Kurt Campbell 6 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Taiwan’ın bağımsızlığını desteklemediklerini açıkça belirtmiş ve “Bu sorunun hassasiyetini çok iyi biliyoruz.” ifadesini kullanmıştı. Bunun üzerine birçok uluslararası basın kuruluşu, Campbell’in açıklamasının ABD yönetiminin Taiwan politikasının artık mantıklı bir yola döneceğini gösterdiği değerlendirmesinde bulunmuştu. Ancak bu açıklamadan 10 gün sonra, ABD’ye ait nakliye uçağı Taiwan’a ulaşarak, alenen askeri temaslarda bulundu.

ABD’nin bu ikiyüzlü adımı, stratejik aldatma amacındaki gerçek yüzünü ve Taiwan meselesiyle Çin’in kalkınmasını engellemeyi hedefleyen komplosunu tamamen gün yüzüne çıkardığı gibi, ABD’nin güvenilmez bir ülke olduğunu da gösterdi.

Mevcut ABD yönetimi iktidara geldiğinden bu yana, bir yandan Tek Çin politikasını kabul ederken, diğer yandan sürekli Taiwan’ın bağımsızlığını hedefleyen bölücü güçleri teşvik ederek ve Taiwan’ı kullanarak Çin’i engelleme stratejisini hayata geçirmeye çalışıyor. Bu yanlış eylem, Taiwan Boğazı’nda gerginlik yaratarak, Taiwan’ı tehlikeli bir konuma sürüklediği gibi Çin ile ABD arasındaki gerginliği de daha da tırmandırıyor.

Taiwan, Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu, uluslararası toplumda geniş şekilde kabul edilen bir gerçek. Çin, hiçbir ülkenin iç işlerine müdahale etmiyor ve diğer ülkelerin kendi iç işlerine müdahale etmesine de asla izin vermiyor. Hiçbir kişi, Çin halkı ve Çin ordusunun ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunma yönündeki büyük kararlılığını ve kabiliyetini hafife almamalı.

Çin, birleşmeli ve bu birleşme er ya da geç gerçekleşecek ve hiç kimse bunun önünde duramayacak!