CGTN / Hamzah Rifaat Hussain

Joe Biden yönetiminin kışkırtmalara eğilimi 2022’de ister Ukrayna, ister Güney Çin Denizi ya da Çin’in Taiwan bölgesi olsun, hiçbir cephede sona ermeyecek. Dünya, Beijing 2022 Kış Olimpiyatları biçiminde küresel yumuşak gücün gürültülü saldırganlık sergilemeye karşı zaferine tanıklık ederken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Taiwan’ın füze sistemlerini güçlendirmeyi amaçlayan son 100 milyon dolarlık destek anlaşması ile sert güç peşinde koşuyor. Bu Washington, D. C.’nin başka bir anlaşmazlık başlatmak ve Çin ile sürdürülebilir barışa zarar vermek için uyguladığı bilinçli taktiklerin başka bir örneği ve bu tür önlemlere uygun karşılıkların verilmesi gerekir.

Bu anlaşma Çin topraklarındaki Patriot füze savunma sistemlerinin geliştirilmesini amaçlıyor ve Biden yönetiminin ayrılığı teşvik eden ve başka bir ülkenin egemen topraklarında uyuşmazlık yaratan anlamaları yapma kararlılığını gösteriyor. Bütün yaklaşım ikincil, böylece “Tek Çin” ilkesine sarsılmaz bağlılığın kabul edilmesini Taiwan’daki füze savunma sistemlerini desteklemek için mühendislik hizmetleri ve askeri ekipmanla ilgili açık maddeler izliyor. Bunun devletçe desteklenen açık bir müdahaleden başka bir şey olarak anlaşılmaması gerekir. Bu tür anlaşmalar Çin ile ABD arasında barışçı ilişkilerin geleceğinin her zaman Biden yönetiminin bir istisna olmadığı ABD’nin bakış açısından yapılacak jeopolitik mühendisliklere kurban edileceğini gösteriyor.

BIDEN YÖNETİMİ TAIWAN’I SİLAHLANDIRARAK GÜNEY ÇİN DENİZİ’Nİ DAHA DA MİLİTARİZE EDECEK

Biden yönetimi Taiwan’ı silahlandırarak kaçınılmaz olarak Güney Çin Denizi’ni daha da militarize edecek ve daha önce belirtilen bölgede özgürlüğü ve gerginliklerin azaltılması anlatısına karşı olacak yıkıcı taktikler kullanıyor. Ayrıca zaten Ukrayna ve daha önce de Afganistan ve Irak’taki küçük düşürücü başarısızlıklardan sersemlemiş Amerikan politikasını daha da itibarsızlaştırıyor. Taiwan’ı tek taraflı olarak silahlandırmak bölgesel güvenliği bozan ve caydırıcılık dengesini bozan zehirli siyasetlerin sorumlu tutulmadan ve arsız biçimde devam ettirileceği konusunda açık bir mesaj vermektir. Ve sorun da burada yatıyor.

Taiwan’la yapılan bu destek anlaşmasının ironik yanı anlaşmanın belirtilen amacı ile mevcut dış politika arasındaki uyuşmazlıktır. ABD, Asya-Pasifik bölgesini Avustralya-İngiltere-ABD İttifakı (AUKUS) nükleerleştirir ve bölge ülkelerini Çin’e karşı sertlik yanlısı politikalar benimsemeye çağırırken, egemen toprakları silahlandırmanın bölgesel ekonomik kalkınma konusuna az faydası olacağı gerçeğine rağmen, kusurlu Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı’nın bölgedeki siyasi istikrar, askeri dengeleme ve ekonomik gelişmenin anlaşma ile sağlanacağı değerlendirmesini alalım.

ABD KONTROL ETME GİRİŞİMLERİNDEN VAZGEÇMİYOR

Aslında, Çin ile kaçınılmaz barışçı yeniden birleşmenin aksine her ülke için açık bir kırmızı çizgi olan ayrılıkçıları silahlandırarak siyasi istikrarsızlığı teşvik eden Washington’dur. Beklenebileceği gibi, Beijing’in tepkisi Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için gerekli bütün eylemlerin yapılacağını açıkça söylemesinde ortaya konan meydan okumadır. Caydırıcılık dengesini bozma ve bunu küresel bir spor organizasyonu devam ederken yapmak, Biden doktrininin ayrılmaz bir parçası olan saldırgan ve yayılmacı bir anlayışın yansımasıdır. Biden’ın geçen yıl Taiwan’la ilgili olarak iki partinin de desteği ile 750 milyon dolarlık silah satışı açıkladığına dikkat edin. Bu barışı destekleme için samimi girişimler yerine Kongre siyasetinin gelecekteki hareket yönünü nasıl belirlediğinin altını çiziyor.

Bu askeri yığınak yoluyla savaş çığırtkanlığı yapan Amerikan siyaset belirleyicilerinin nazlarına bağlı hale gelen müdahale etmemi ilkelerini aşağılıyor. Bu kabul edilemez ve Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsünün belirttiği üzere gerçek, her zaman, Taiwan bölgesinin yakındaki barışçı yeniden birleşmeyle Çin topraklarının vazgeçilmez bir parçası olduğu tek bir Çin olacaktır. Barışın asıl bozucusu, egemen toprakları silahlandırmak yoluyla anlaşmazlıkları teşvik etme düşmanca tasarıları ile ABD’dir. Biden yönetiminin gözden düşmüş dış politikası ile Taiwan bölgesini silahlandırarak Çin’i kışkırtmayı seçtiği açıktır. Bu Beijing Kış Olimpiyatları tüm hızıyla devam ederken başka bir başarısız kontrol etme girişiminden başka bir şey değildir.