Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Güller, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde oturuma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde 2022 savunma bütçesine ilişkin bir oturum yapıldığını hatırlatan Mehmet Ali Güller, “ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley’in katıldığı bu oturumda her iki isme de önemli sorular soruldu. Ağırlıklı olarak iki konu gündemdeydi. Biri Çin, diğeri de Afganistan’dı. Özellikle Çin konusunda üç sorunun dikkat çektiği görülüyor. Bu sorulardan biri, ‘Çin’in hangi alanlarda ABD’ye kıyasla avantajlı konumda olduğu’ idi. Bu soruya Genelkurmay Başkanı Mark Milley yanıt verdi. Milley’in yanıtında dört vurgusu vardı. Birincisi, Çin’in ekonomisindeki büyümeye paralel olarak son dönemde olağanüstü kabiliyetli bir orduya sahip olduğunu ama askeri açıdan ABD’den üstün olmadığını söyledi. İkincisi, Çin’in hedefinin ABD ile eşit düzeye gelmek olduğunu iddia etti ve bunun gerçekleşmesi için de ABD’nin hiçbir adım atmaması halinde ancak mümkün olabileceğini kaydetti. Üçüncüsü, hipersonik teknoloji konusundaki gelişmelerdi. Çin’in insan ve makine arasındaki ilişkiyi değiştiren hipersonik bir arayüz geliştirdiğini söyledi ve bunu kaygı verici olduğunu vurguladı. Dördüncüsü ise yapay zekâ ile ilgiliydi. En geç 20 yıl içinde yapay zekâ teknolojilerinin askeri alanda devrede olacağını belirtti. Eğer bu alanların tamamında ABD önde olmaz ise gelecek ABD nesillerinin Çin karşısında çok zor durumda kalacağını söyledi.” açıklamasını yaptı.

MILLEY’İN “KAPALI OTURUM” YANITI

Gazeteci Güller, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley’e sorulan bir başka sorunun da ‘Çin ve Rusya’nın askeri güç olarak toplamı ABD’nin ilerisinde mi yoksa gerisinde mi?’ olduğunu dile getirerek, “Bu soruya da Mark Milley ihtiyatlı bir yanıt verdi. Milley, öncelikle Çin ile Rusya’nın toplamından geride değiliz. Ancak araştırma geliştirmenin yanı sıra bazı gelişmiş modernizasyon teknoloji konusunda çok kaygılıyız.’ dedi. Kongre üyeleri bunu biraz açmasını istedi. Milley de basına kapalı oturum olursa ancak bilgi verebileceğini söyledi.” diye konuştu.

“ABD-ÇİN ÇATIŞIR MI?”

Komitede sorulan üçüncü sorunun bir çatışma beklentisi olup olmadığı şeklinde olduğunu söyleyen Güller, “Yani ABD-Çin çatışır mı? Orgeneral Mark Milley de şöyle bir yanıt verdi; ‘Çin ile olası bir savaş her iki ülke için de çok maliyetli bir girişim olacak. Bu nedenle de bundan uzak durulacağını düşünüyorum. Uzun vadeli bir çatışmanın yerine bunun karşılığında caydırıcılığı esas alan ve iki büyük güç arasındaki durumu rekabetçi şeklinde korumaya çalışan bir perspektifin hakim olacağını düşünüyorum.’ Özellikle Çin konusunda ABD Temsilciler Meclisi, Genelkurmay Başkanının bizzat ağzından oldukça önemli bilgiler almış oldu. Özetle Çin’in bazı alanlarda olağanüstü atılımlar yaptığını her ne kadar ABD askeri gücünün gerisinde de olsa bazı ileri teknolojilerde ABD Genelkurmay Başkanını kaygılandıracak derecede ileri atılımlar yapıldığının altı çizilmiş oldu.”