Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, 7 Çinli kuruluşun sözde varlık listesine dâhil edildiği ve ABD’nin ulusal güvenliğini ihlal ettikleri gerekçesiyle ihracat kontrolleri uygulanacağı belirtildi.

Söz konusu 7 Çinli kuruluş şöyle:

ABD Ticaret Bakanlığı 7 Çinli kuruluşu daha “varlık listesine” dahil etti_fororder_20210408225529966

Washington Post’ta yer alan haberde, 7 kuruluşun Çin’in geliştirmekte olduğu dünyanın ilk Exascale bilgisayarı ile ilişkili olduğuna dikkat çekildi.

Exascale, süper bilgisayar dünyasında bir sonraki devrim olarak kabul edilir.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo yaptığı açıklamada, süper hesaplama kabiliyetinin nükleer silahlar ve hipersonik silahlar dâhil olmak üzere birçok modern silahın ve ulusal güvenlik sisteminin geliştirilmesi için çok önem taşıdığını ifade etti.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın “Çin’in ABD’nin teknolojisini kullanarak istikrara zarar verecek askeri modernizasyon çabalarını desteklemesini” önlemek için tam gücünü kullanacağı kaydedildi.

İsmini açıklamak istemeyen bir Amerikalı yetkili, Çinli kuruluşların sözde varlık listesine dâhil edilmesinin, Çin’in askeri kabiliyetini geliştirmesini engellemeyi hedeflediğini söyledi.