Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanlığı, lüks malların Rusya ve Belarus’a ihracatına kısıtlama getirildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, lüks malların bu iki ülkeye ihracatının kısıtlanmasına ilişkin kararın, Rusya’nın Ukrayna’ya devam eden askeri operasyonlarına bir yanıt olduğu belirtildi.

Açıklamada, lüks malların Rusya ve Belarus’taki tüm son kullanıcılar ile dünya çapında bu iki ülkenin oligarklarına ihracatına kısıtlama getirildiği aktarıldı.

Kısıtlamanın ABD menşeli belirli alkollü içecekleri, tütün ürünlerini, giyim eşyalarını, mücevherleri, araçları ve antika eşyaları içerdiği bildirilen açıklamada, kısıtlamanın bugün itibarıyla yürürlüğe gireceği kaydedildi.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, konuya ilişkin açıklamasında, bugünkü kararın Rusya’nın giderek daha fazla izole edildiğini hatırlattığını ifade etti.

Raimondo, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve onu finanse eden oligarklar, Putin’in yolsuzluğundan ve Rus halkının sömürülmesinden zengin oldu. Putin ve yandaşlarının, Doğu Avrupa’da muazzam acılar çekilirken zenginlik içinde yaşamaya devam etmelerine izin vermeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.