Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Oklahoma eyaletinin Tulsa kentine önemli bir ziyarette bulunduğunu belirten Ediz Tiyanşan, Biden’ın 100 yıl önce yüzlerce siyahın beyaz çeteler tarafından öldürülmesinin yıl dönümüne katıldığını kaydetti.

“BIDEN BÜTÜNLEŞTİRİCİ MESAJLAR VERMEYE ÇALIŞIYOR”

Bu katliamın anma törenlerine katılan ilk ABD Başkanı’nın Biden olduğuna dikkat çeken Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Eski Başkan Trump’ın görevde olduğu yıllar, beyaz ırkçılığının ön planda olduğu bir dönem olarak kayıtlara geçmişti.  Biden bir anlamda karşı bir siyasi mesaj vermiş oldu. Biden katliamda öldürülenlerin yakınlarıyla bir araya geldi. Biden, ‘Yaşananlar isyan değildi katliamdı.’ ifadelerini kullandı. Biden, ‘Karanlık birçok şeyi saklasa da hiçbir şeyi silemez.’ dedi.

ABD Başkanı’nın Tulsa gibi tarihi olaylara ışık tutması bir anlamda siyasi olarak gittiği yolu da gösteriyor. Biden, siyahilerin daha eşit haklara sahip olabilmesi, sistemik ırkçılığın sona ermesi için tarihte yaşanmış acılara ışık tutulması gerektiğine inanan bir başkan.

Biden’ın en çok dikkat çeken sözcüklerinden biri şuydu; ‘Bugün ABD halkı için en büyük tehdit ne IŞİD, ne El-kaide sadece beyaz ırkçılardır.’ Son yıllarda ABD’de nefret saldırıları ciddi oranda artış göstermeye başladı. Biden, seçim kampanyası esnasında ırkçılık konusunda önemli adımlar atılmasını önemsiyordu. Irklar arasında ve toplum içinde ciddi bir ayrışma yaşandığı görülüyor. Biden bunu ortadan kaldırmak için bu tarz tarihsel olaylara daha fazla dikkat çekmeye çalışıyor. Daha bütünleştirici mesajlar vermeye çalışıyor.”