Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin de aralarında olduğu 18 ülkeden alaşım alüminyum levha ithalatına anti-damping vergisi oranlarını belirledi.
ABD Ticaret Bakanlığı, aralarında Türkiye’nin de olduğu 18 ülkeden alaşım alüminyum levha ithalatına ilişkin başlattığı incelemede nihai anti-damping vergisi oranlarını belirledi.

Bakanlık, Türkiye, Bahreyn, Brezilya ve Hindistan’dan yapılan ithalata telafi edici vergi uygulanmasını da kararlaştırdı.

Türkiye’den Teknik Alüminyum Sanayi AŞ.’ye yüzde 13,56, Assan Alüminyum Sanayi ve Ticaret’e yüzde 2,02 ve diğer tüm ihracatçılara yüzde 4,85 anti-damping vergisi uygulanacak.

Teknik Alüminyum Sanayi AŞ.’den yapılacak ithalata telafi edici vergi oranı yüzde 4,34, Assan Alüminyum Sanayi ve Ticaret için oran yüzde 2,56 olarak belirlenirken, diğer tüm ihracatçılar için bu oran yüzde 3,45 olacak.

Yapılan açıklamaya göre, 18 ülke arasında en yüksek anti-damping  vergisi yüzde 49,4-242,8 aralığı ile Almanya’ya uygulanacak.

Anti-damping ve anti-destekleme vergileri Trump yönetiminin  ulusal güvenlik yasası ile getirdiği yüzde 10 gümrük tarifesinin üzerine uygulanacak.

Anti-damping vergisi uygulanacak 18 ülke, Almanya, Yunanistan, Hindistan, Brezilya, Hırvatistan, Bahreyn, İtalya, Romanya, Sırbistan, Umman, Güney Afrika, Güney Kore, Slovenya, İspanya, Tayvan ve Türkiye.

Kaynak: www.dunya.com