Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir televizyon programında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşmeden bahsettiğini hatırlatan İsmet Özçelik, Erdoğan’ın sadece ABD ile sorun yaşananlar konuları gündeme getirdiğini belirtti.

Biden-Erdoğan görüşmesinde aynı konuların gündeme gelip gelmeyeceğinin belli olmadığını ifade eden Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Erdoğan’ın ABD’nin PKK’ya yaptığı yardımları gündeme getirmesi ve Türkiye aleyhindeki kararlarına vurgu yapması dikkat çekti. ABD, Türkiye’den ne alıp ne alamayacağını anlamaya çalışıyor. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın ziyaretinde de bununla ilgili bir ön çalışma yapmış gibi görünüyor.

Bu görüşmede en çok tartışılacak konu S400’ler konusu. ABD baskılarını sürdürüyor. Görünen manzara Türkiye’nin kararlı duruşunun devam edeceği yönünde. ABD, Türkiye’yi tamamen Rusya ve Çin’e kaptırmak istemiyor. O cepheye kaymasını önlemeye çalışıyor. Türkiye’yi rakiplerin kucağına itmeyelim, diye bir anlayış öne çıkıyor. Erdoğan, Biden görüşmesinin ardından Putin ile bir araya gelecek. Bu da önemli bir ayrıntı.

Görüşme öncesi Bloomberg ortaya bir iddia attı; ‘Türkiye, S400’lerle ilgili Türkiye’de bulunan Rus uzmanları evlerine gönderdi.’ Kremlin Sözcüsü Peskov ise böyle bir iddianın yalan olduğunu ifade etti.

Öte yandan, bir diğer önemli gelişme, ABD ticaret temsilciliği Türkiye’den ithal edilen 310 milyon dolarlık ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getirilmesine karar verdi. Bu ürünlerin ABD pazarındaki rekabeti önlenecek. Türkiye bundan olumsuz etkilenecek. Bu kararın içinde İtalya, İngiltere, Hindistan gibi ülkeler de var ama zamanlama gerçekten dikkat çekici.

İSRAİL’DE YENİ HÜKÜMET KURULACAK

İsrail’de Netanyahu başbakanlığı bırakmak zorunda kalacak çünkü rakipleri koalisyonu kurduklarını açıkladılar. Cumhurbaşkanı koalisyonda olacak partileri tebrik etti. Bir anlamda bu anlaşma İsrail Cumhurbaşkanı tarafından da duyurulmuş oldu. Hükümetin kurulabilmesi için 14 Haziran’a kadar güvenoyu alınıp yemin edilmesi gerekiyor. Bu yaşanırsa Netanyahu devri resmen bitmiş olacak.”