Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Haftaya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye arasında gerilime neden olacak yeni bir gelişmeyle girildiğini aktaran İsmet Özçelik, Kongre’deki Demokratların Türkiye aleyhinde bir tasarıyı Senato’ya sunduğunu bildirdi.

“Türkiye İnsan Hakları Teşvik Yasası 2021” olarak adlandırılan yasa tasarısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk hükümetinin gazeteciler ve muhaliflere karşı bir susturma kampanyası yürüttüğünün iddia edildiğini belirten Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Tasarı uluslararası mali kuruluşların Türkiye’ye kredi vermesini engellemesini de öngörüyor. Tasarı da ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığının, siyasi ve vicdani gerekçelerle Türkiye’de hapsedilen kişiler serbest bırakılıncaya kadar Türkiye’deki sivil toplum örgütlerine yardım ve destek sağlanması da isteniyor.

ABD, Türkiye’yi bütün alanlardan kuşatıp sıkıştıran bir tavır içinde. Tasarıyı veren Senatörlerin ifadeleri de dikkat çekici. ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yetkilerini kötüye kullanma yönünde Trump döneminde Beyaz Saray’dan aldığı açık çekin süresi dolmuştur.’ Bu ifade de tasarının arkasında nasıl bir gücün olduğunu göstermesi açısından önemli.

TÜRKİYE’DEN SURİYE’YE BAKIŞ

Bir araştırma kuruluşu tarafından bir kamuoyu yoklaması yapıldı. Katılımcılara, ‘Hükümetin Suriye’de Esad ile görüşmelere başlaması ve ilişkilerini normalleştirmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?’ sorusu soruldu. Araştırmacıların yüzde 46,3’ü evet düşünüyorum yanıtını verirken. Hayır, düşünmüyorum diyenlerin sayısı yüzde 36’da kaldı. Yüzde 17’si de fikrinin olmadığını söyledi.

Suriye’nin Kamışlı bölgesinde PKK ile Suriye yönetimi arasında çatışmalar devam ediyor. Çatışmalarda çok sayıda ölü var. PKK, Esad yanlısı mahallelere müdahale ediyor. ABD’de buna destek veriyor. İdlib’de M4-M5 karayollarında terör grupları sürekli saldırıyorlar. Bu yolun aktif kullanımında sorunlar yaşanıyor. Burada Türkiye ve Rusya ortak devriye gerçekleştirdi. Rusya, El-Nusra militanlarının İdlib’de 36 kez ateşkesi bozduklarını belirtti.

ABD, AB VE RUSYA İLİŞKİLERİ

Biden’ın başkan olmasından sonra Avrupa’da ABD ile ilişkileri olan partiler biraz hareketlenmiş gibi. Avrupa’da ABD ile paralel politika izlenmesini savunanlar harekete geçti. Bazı Avrupa ülkelerinde ABD’nin baskısıyla Rusya’nın diplomatları sınır dışı edildi. Rusya’nın buna tavrı sert oldu. Rusya diplomat sınır dışı etme konusunda ağır yaptırımlar devreye soktu. Rusya, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli dâhil birçok yetkilinin Rusya’ya girişini yasakladığını duyurdu.

Rusya’dan yapılan açıklamada, ‘Tüm tekliflerimiz görmezden geliniyor, Rusya’nın iç ve dış politikadaki egemenliğine meydan okunuyor.’ denildi.”