Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Ukrayna krizinde beklenmedik durumlara karşı NATO Mukabele Gücü’nün aktif hale getirilmesi durumunda destek sağlamak üzere 8 bin 500 askeri teyakkuza geçirdiklerini bildirdi.

Rusya-Ukrayna gerilimi tırmanırken; ABD, NATO’nun doğu kanadını güçlendirmek üzere planlar yapıyor.

Günlük basın toplantısında konuşan Kirby, “Başkan’ın talimatı üzerine ve Bakan Austin tavsiyesi doğrultusunda ABD, orduyu yurt içinde ve dışında teyakkuza geçirmek üzere adımlar attı. Bu minvalde, harekete geçirilmesi halinde NATO Mukabele Gücü’ne destek de dâhil olmak üzere bir dizi beklenmedik duruma yanıt vermeye hazırlar.” ifadelerini kullandı.

Kirby, şu aşamada 8 bin 500 askerin teyakkuza geçirildiğini ve ileriki günlerde bu konudaki kararlara göre detaylar vermeye devam edeceklerini söyledi. Bu askerlerin sadece NATO Mukabele Gücü’nün aktif edilmesi halinde sevk edileceğini belirten Kirby, şu aşamada herhangi bir karar verilmediğinin altını çizdi.

Sözcü Kirby, bu askerlerin ABD’den gönderilebileceği gibi bölgeden de kaydırılabileceğini ifade etti.

UKRAYNA’YA ASKER GÖNDERME PLANI YOK

Bu askerlerin veya ABD ordusunun başkaca bir gücü Ukrayna’ya gönderme planı olup olmadığına ilişkin bir soruya yanıt veren Kirby, daha önce ABD Başkanı Joe Biden’ın da bu yöndeki açıklamasını hatırlatarak bu yönde bir planın olmadığını söyledi.

Kirby, “Bildiğiniz gibi Ukrayna’da halen bazı eğitim ve destek kuvvetimiz var ve onlar işlerini yapmaya devam ediyor.” dedi.

ABD’nin zaten Rusya’yı ağır ekonomik yaptırımlarla caydırmaya çalıştığını anlatan Kirby, teyakkuza geçirilen gücün sadece NATO’ya olan bağlılıklarına yönelik güçlü bir mesaj olduğunu kaydetti.