Global Times

Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ait bir C-146A Wolfhound tipi uçak önceki hafta perşembe günü Taipei Songshan Havaalanı’na indi ve Taiwan’daki yeni Amerikan Enstitüsü Direktörü Sandra Oudkirk’e bir paket teslim etmek için kısa bir mola verdi. Çin Ulusal Savunma Bakanlığı, ABD’ye ateşle oynamayı kesmesi uyarısında bulundu.

ABD ve Taiwan Adası, Çin ana karasının büyüyen gücünden ve potansiyel askeri mücadele için hazırlanması nedeniyle ağır baskı hissediyor. Demokratik İlerici Parti (DPP) sadece yeniden birleşmeyi reddetmiyor, aynı zamanda “bağımsızlık” arayışındaki vahşi hırsı da sürdürüyor ve ABD ayrıca, “Taiwan kartını” oynayarak Çin’in yükselişini kontrol altına alma niyetine sahip bulunuyor. Bu yüzden ABD ve Taiwan Adası, Çin ana karasının önünde sonunda güç kullanarak Taiwan sorununu çözeceğine dair stratejik kaygı duyuyor.

ABD ile Taiwan Adası, “Tek Çin” çerçevesi altında gerilimi azaltmak ve risklerden kaçınmak yerine Boğazlar arası stratejik tavrını “böl ve fethet” taktikleri yoluyla değiştirme girişiminde bulunarak, ana karanın iradesini ezmeyi umuyor. Ana karanın Taiwan Boğazı’nda stratejik bir hâkimiyeti var. Çin, gerekirse ezici askeri kapasitesini konuşlandırabilir ve bu gücü Taiwan sorunu konusunda hesaplaşmada kullanmak için kararlı olacaktır. ABD ile Taiwan, demokratik Taiwan’ın herhangi bir şekilde birleşmeyi kabul etmeyeceğini ve ABD’nin adayı savunmak için askeri gücünü kullanmaya açık olduğuna dair bir hayal yaratmaya çalışıyor. ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir kargo uçağını ana karanın sınırı yakınına göndermek, ana karanın gözünü korkutma ve insanların bölgeyi net olarak anlamasını engelleme girişimidir.

ABD genel olarak en güçlü ulusal askeri güce sahiptir, ancak teknik olarak bu gücün büyük bölümü Taiwan Boğazı’nda konuşlandırılamaz ve ABD’nin, bu askeri gücü Taiwan’ı savunmada kullanmak için kamu desteği ve ulusal iradesi yoktur. Çin, ABD’yi kışkırtmıyor fakat Taiwan, Çin’in parçasıdır. Taiwan Boğazı’nda Çin duruma hâkim olmak için tamamen manevi hakka sahiptir. Bu bölgede ana karanın Ayrılık Karşıtı Hukuku en yüksek otoritedir.

ÇİN KONTROLÜNÜ SIKILAŞTIRIYOR

Bir süredir Taiwan Boğazı’nda sahnelenen durum, ana karanın stratejik ilerlemesi ve ABD ile Taiwan’ın taktiksel bozması arasındaki bir oyundu. ABD ve Taiwan’ın farklı yaklaşımları var gibi görünüyor, ancak ana karanın askeri yığınağındaki ilerlemenin, askeri tatbikatların giderek gerçek savaş standartlarına doğru hareket ettiği açıktır. Ana kara, ABD ve Taiwan’ın kışkırtmalarına karşı herhangi bir zamanda ciddi bir ceza verebilir. Ana kara, en iyi sonucu elde etmek için Taiwan sorununa ilişkin stratejimizle seçimimizi aynı zamana ayarlayabildiği için onları ne zaman ve nasıl cezalandıracağı konusunda inisiyatifi elinde tutmaktadır.

Mevcut durum şöyle; ABD ve Taiwan adası ileri doğru giderken, ana kara kontrolünü sıkılaştırıyor, etkiyi büyütmek için sadece “önemsiz numaralar” kullanabilen ABD ile Taiwan’a gittikçe daha az alan bırakıyor. Ancak bu etki sadece kamuoyu alanında hissedilebilir ve güç açığı ile genel eğilimi değiştiremez.

ABD ile Taiwan Adası, ana karanın gerektiği zaman güç kullanma kararlılığının oluştuğunun açıkça farkında, bu yüzden “böl ve fethet” taktikleri kullandıkları zaman gerçek zarar görmekten kaçınmak için ayrıca çok ihtiyatlı davranıyorlar. Ana kara ne zaman askeri uçaklarını Taiwan Adası yakınında, hatta ada üzerinde uçuracak ya da Taiwan yetkililerini vazgeçirmek için füzelerini adaya fırlatacak? Yanıtımız: Her zaman.

ABD, Taiwan Adası’na askeri bir kargo uçağı adımı attığı ve durumu askeri bir hareket kritik eşiği durumuna tırmandırdığı için onların attığı her bir adım askeri sürtüşme ve çatışmayı tetikleyebilir. Onlar ana karanın, gerçek eylem ve irade gücü açısından bu tür bir çatışmaya çok iyi hazırlandığını anlamalılar. ABD ile Taiwan Adası’na durumu yanlış değerlendirmemelerini, kararlılığımızı ve onların kışkırtıcılığını cezalandırma irademizi küçümsememelerini tavsiye ediyoruz. Onlar ani bir darbeyle karşılaşmaya hazır olmalıdır.