Birleşmiş Milletler’den (BM) birçok insan hakları uzmanı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Çin, Rusya, Küba, İran ve Venezuela’ya tek taraflı yaptırım uygulamasına karşı çıkarak, bu girişimin adı geçen ülkelerin insan haklarını çiğnediğini belirtti.

Yaptırımların insan hakları üzerinde olumsuz etki yaratmasının önlenmesi için ABD’nin Uluslararası İnsan Hakları Hukuku’na uyması çağrısında bulunuldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugünkü olağan basın toplantısında BM uzmanlarının açıklamalarını değerlendirdi.

Wang,”Pratikler, tek taraflı yaptırımın sadece uluslararası siyasi ve ekonomik düzene ve küresel yönetişim sistemine ciddi baskı yarattığını, yaptırım altındaki ülkelerin ekonomi geliştirme ve halkın yaşam koşullarını iyileştirme çabalarını zedelediğini kanıtladı.” diye konuştu.

Sözcü, insan haklarına uzun süreli, sistematik ve büyük çaplı ihlal oluşturan tek taraflı yaptırımların, salgın döneminde zaten binlerce insanın gıda ve ilaçlara erişememesine yol açtığına, yoksulluk, açlık ve adaletsizliği artırdığına dikkat çekti.

Sözcü, Çin’in tek taraflı yaptırımlara karşı çıktığını belirterek, ilgili ülkenin uluslararası toplumun çağrısına kulak vererek girişimini derhal durdurması gerektiğini vurguladı.