CRI Türk Dış Haberler Servisi

Güney Kore’de Amerikan Ordusuna ait Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma (THAAD) sistemine karşı protestolar pandemi yasakları ardından devam ediyor. Ülkede THAAD karşıtı hareketin merkezi olarak bilinen Soseong-ri köyü sakinleri ve protestocular füze üssü önünde oturma eylemi düzenledi. Eylem esnasında protestocuların “tutuklanma ve vurulma” ile tehdit edilmesi dikkat çekti.

Protestocular THAAD sisteminin Güney Kore topraklarında konuşlanmasının yasa dışı olduğunu söylerken, “Yasa dışı THAAD projesini ve devlet şiddetine karşı çıkıyoruz. Kore Yarımadası’nda ve Kuzeydoğu Asya’da barışın gerçekleşmesi için dayanışma ve birlik içinde savaşmaya kararlıyız. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kuzey Kore’ye yönelik düşmanca politikasına ve Çin’i kuşatmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Kore Yarımadasını bir barut deposuna dönüştüren aşağılayıcı Güney Kore-ABD-Japonya askeri ittifakı yok etmeye kararlıyız.” açıklamasında bulundu.

“BAHÇELERİMİZE GİREMİYORUZ”

Soseong-ri Köyü Muhtarı Im Soon-bun ise yerel basına, “En yoğun tarım mevsiminde burası savaş alanına dönüyor. Haftada iki kez Milli Savunma Bakanlığı, protestoları ve dayanışmayı susturmak için polisi seferber ediyor ama direnişçiler asla pes etmiyor. Polisler tarlama ve bahçeme girmemi engelliyor. Tarlaların ve bahçelerin Savunma Bakanlığı arazisi olduğu söyleniyor. O zaman belediye binasının önü de mi bakanlığın malı? THAAD’ı meşe palamudu ağaçlarının arasına kurdular ve protestocuları engellemek için dikenli teller çektiler. 2018 yılında dikenli tellerin arasında yürürken silahlı askerler tarafından takip edildim. Kokutucuydu.” diye konuştu.

ABD ASKERLERİNDEN HALKA TEHDİT

Protestocuların polis barikatlarını aşıp üssün önüne yürümek istemesi üzerine yaşanan arbede ardından, ABD askerleri tarafından, “Bölgeye izinsiz girerseniz tutuklanabilir veya vurulabilirsiniz.” uyarısı yapıldı.

Uyarı üzerine göstericiler oturma eylemi yaparak, “THAAD barış mı getirdi?” sloganları attı.