Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Rusya’daki büyükelçiliği, Rusya’da bulunan ABD vatandaşlarının Rusya’yı tahliye planı hazırlamaları gerektiğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise ABD’nin bu açıklamasına sert tepki gösterdi.

ABD’nin Rusya’daki büyükelçiliğinin resmi sitesinde yer alan haberde Moskova’da, Saint Petersburg’da ve Rusya-Ukrayna sınırlarındaki gerginliğin yaşandığı bölgelerde alışveriş merkezileri, tren garları ve metro istasyonları gibi kamu tesislerinin saldırı tehdidiyle karşı karşıya bulunduğu iddia edilerek, ABD vatandaşlarının “bireysel güvenlik planlarını” yeniden gözden geçirmeleri, “ABD devlet desteği olmadan tahliye planlarını” hazırlamaları çağrısında bulunuldu.

Bu açıklamaya, Rusya tarafından sert tepki gösterildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü  Mariya Zaharova yaptığı açıklamada, “Acaba ABD yönetimi adı geçen olası saldırılar hakkında Kremlin’i bilgilendirdi mi?” diye sordu. Zaharova ayrıca, “Eğer bilgilendirmediyse, ABD yönetimi tüm bu olanlar hakkında açıklama nasıl yapacak?” dedi.

Ukrayna’ya karşı askeri güç kullanma niyetinde olmadıklarını defalarca yineleyen Rusya, ABD öncülüğündeki Batılı ülkelerin Rusya’nın güvenlik endişelerine önem vermelerini istedi. Buna rağmen, Washington yönetimi yine de “İşgal her an meydana gelebilir!” açıklamalarını yapmaya devam ediyor.