Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’un ev sahipliğinde, Antalya’daki Turizm Belek Merkezi’nde bir otelde düzenlenen “Terörizmle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılığın Güçlendirilmesi Dördüncü Parlamento Başkanları Konferansı” devam ediyor.

Konferansa çevrim içi bağlanan Rusya Federasyonu Devlet Duması Dışişleri Komisyonu Başkanı Leonid Slutskiy,  her zaman terörle mücadele, ekonomik iş birliği ve salgınla mücadele konularında iş birliğine hazır olduklarını söyledi. Bölgesel iş birliğinin önemine işaret eden Slutskiy, tüm dünya için önemli bir sınama teşkil eden yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde yanlış politikaların bazı aşı savaşlarına yol açtığını bildirdi.

Rusya’nın her zaman Covid-19 ile mücadele konusunda çalışma yürüttüğünü belirten Slutskiy, Rusya’nın üç aşı geliştirdiğini hatırlattı. Slutskiy, 50’den fazla ülkenin aşı almak için kayıtlı olduğunu, daha fazla ülkenin aşı satın alma konusunda istekli olduğunu ifade etti. Salgın sürecinde Rusya’da borçların ertelenmesi ve işletmeleri korumak için 37 yasayı kabul ettiklerini vurgulayan Slutskiy, şunları kaydetti:

“Bugünün dünyasında jeopolitik rakiplerimiz olan Amerika Birleşik Devletleri ve AB’nin tek taraflı gayrimeşru yaptırım uygulamaları devam etmektedir. Burada (konferansta) hazır bulunan neredeyse tüm ülkeler, çeşitli boyutlarda ve farklı bahanelerle içişlerine müdahale edilme girişimleriyle karşı karşıya kaldılar. Karşılaşmaya da devam edecekler. ‘Yanlış silah alıyorsunuz, yanlış muhalifleri kurtarıyorsunuz, yanlış birilerine petrol satıyorsunuz.’ gibi çeşitli bahaneler sunulmaktadır. Böylece içişleri konularına müdahale etmektedirler.”

Suriye’deki ayaklanmaların üzerinden 10 yıl geçtiğine, siyasi sürecin çatışmaya dönüştüğüne değinen Slutskiy, Türkiye, Rusya ve İran’ın buradaki terör saldırılarının sonlandırılması için çabaları olduğunu bildirdi.