Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Ukrayna ve Rusya konularının ABD gündemindeki yerini koruduğunu bildiren Ediz Tiyanşan, ateşkes çalışmalarının tartışmalı bir sürece dönüştüğünü ifade etti.

ABD basınının Rus güçlerinin Kiev’i terk etmek isteyen sivillere ateş açtığı haberlerini verdiğini kaydeden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bir kadın ve iki çocuğun yaşamını yitirdiğini biliyoruz bunun da ötesinde çok daha fazla sivil can kaybı bekleniyor. Ancak bölgeden net rakamları almak çok da mümkün olmuyor. Yetkililer, Mariupol kentindeki sivillerin Rus topçu ateşi nedeniyle kenti terk edemediğini belirtiyor. Sivillerin tahliyeleri de durmuş vaziyette.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Dr. Tedros Adhonam Ghebreyesus, sağlık tesislerine saldırıların hukukun ihlali olduğunu söyledi. Ghebreyesus’a göre, sağlık tesislerine saldırılarda hayatını kaybedenler ve yaralananlar oldu. Rusya’nın sivil bölgeleri artık ayrım gözetmeksizin hedef aldığı yönünde haberler alıyoruz. Gerek Amerikan gerek dünya basınından gelen görüntülere baktığınız zaman sivil can kayıplarının artışta olduğu bariz görünüyor. Tüm bu yaşananlar karşısında ABD’nin yaptırımları da artarak devam ediyor.

BLINKEN, PUTİN İLE GÖRÜŞEN MACRON’UN YANINA GİDECEK

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya’nın sivillere saldırdığına dair inandırıcı haberler gördüğünü belirtti. Aynı zamanda Rus petrolüne ithalat yasağının da tartışılmakta olduğunun mesajını verdi. Blinken 3 Mart’tan bu yana Avrupa’da ve 7 Mart’ta Washington’a dönmesi bekliyordu ancak programına yeni bir görüşme eklendi. Blinken’ın 8 Mart’ta Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşeceği açıklandı. Macron, Putin ile en fazla görüşen Batılı lider konumunda. Son görüşmede Putin’in son derece kararlı bir tutum izlediği belirtiliyor. Ukrayna’nın ordusunun dağıtılması, NATO’ya üye olmayacağının taahhüt edilmesi ve Kırım ile Donbass bölgelerinin bağımsızlığının tanınmasını istediği belirtildi Putin’in. Putin’in ‘Hedeflerime mutlaka ulaşacağım ya savaş ya da müzakere yoluyla.’ dediği bildiriliyor.

AVRUPA ENERJİDE BAĞIMSIZLIK ARAYIŞINDA

Rusya’dan Avrupa’ya doğal gaz ve petrol ithalatı devam ediyor. Bu konuda Avrupa’nın Rusya’ya bağımlı olduğunu biliyoruz. Kıtanın enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ı Rusya tarafından karşılanıyor. Avrupa her gün Rusya’ya milyonlarca dolar ödüyor. Avrupa liderleri alternatif arayışında. Avrupa Birliği (AB) bakanları Brüksel’de bir araya geldi. İrlanda Çevre Bakanı Eamon Ryan’ın açıklamasına baktığımız zaman; ‘Her gün Rusya ekonomisine 350 milyon dolar aktarıyoruz, bu onların Kiev ve diğer kentlere karşı kullandıkları silahlara yatırım yapmasını sağlıyor.’ ifadesini kullandı.

Son verilere göre, Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinin sonrasında ithalatın arttığını da görüyoruz. Doğal gazın fiyatının da artmasıyla bu alan daha kârlı bir hale gelmiş durumda. ABD’nin, Rusya’dan doğal gaz alımının kesilmesi halinde Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğal gaz sağlama taahhüdünün gerçekleşmeye başladığını görüyoruz.

Almanya yılın sonunda nükleer enerji tesislerini devre dışı bırakıp 2030 yılına kadar bütün kömür santrallerini kapatma hedefindeydi ancak Rusya krizi nedeniyle bu hedeflere belirlenen sürede ulaşılamadığı belirtiliyor. Shell ve BP gibi Avrupalı şirketler Rus petrol şirketlerindeki milyarlarca dolarlık paylarını da satışa çıkarmaya başladı.”