Global Times

Hong Kong Özel İdari Bölgesi 6. dönem baş yönetici seçimi geçen hafta pazar günü başarıyla tamamlandı. John Lee Ka-chiu oyların yüzde 99,16’sını alarak baş yönetici seçildi. Bu “Hong Kong’u yurtseverler yönetir” ilkesinin Hong Kong toplumundaki bütün aktörler tarafından derinden desteklendiğini ve Hong Kong’un demokratik gelişmesinin seçim sisteminin iyileştirilmesinden sonra yeni bir sayfa açtığını gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Batı’daki bazı kişiler bu yeni sayfayı görmekte oldukça isteksizler. Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, pazar günü açıkça Hong Kong’daki ana akım kamuoyunu reddetti ve Hong Kong’un yeni seçim sistemini karalamak için “demokrasi eğitmenlerinin” kullandığı söylemi kullanarak, Hong Kong seçim sistemini “’Bir Ülke İki Sistem’ ilkesinin parçalanmasında başka bir adım olmakla” suçladı.

BATI’NIN HONG KONG’U İSTİKRARSIZLAŞTIRMA ÇABALARI

Gerçekler Batı’daki bazı güçlerin Hong Kong’u istikrarsızlaştırmak için her şeyi denediğini kanıtladı. Hong Kong’un ana vatana dönmesinin üzerinden yaklaşık 25 sene geçmesine rağmen, bunlar hala 180 yıl önce Nanking Anlaşması’nın imzalandığı sayfayı özlüyorlar. Hong Kong vatandaşlarının Britanya sömürge yönetimi döneminde 156 yıl boyunca özgürlüklerinin verilmediği bölümü çok özlüyorlar. Hatırlamaktan çekindikleri şey ve bizim altını çizmemiz gereken şey Hong Kong’un bugün artık Çin’e zorla afyon sattığı saldırganlık savaşında Britanya’nın işgal ettiği toprak olmadığıdır. Hong Kong, Çin’in Hong Kong’udur ve “Hong Kong’u yurtseverler yönetir” dönemine girmiştir.

Hong Kong’un geçmişini ve bugününü karşılaştırmaktan niçin korkuluyor! Çin’e karşı olanların 2019’da Hong Kong’u istikrarsızlaştırmak için vahşice saldırdığı zamanlar geçti. Çin merkezi hükümeti durumu değerlendirdi ve ayaklanmaları kararlı bir şekilde durdurdu, düzeni sağladı, kargaşadan istikrara geçirdi ve kenti yeniden doğru gelişme yoluna soktu. Hong Kong’un iyileştirilmiş seçim sistemi yöneticileri doğrulukları ile yetenekleri ve halk için sıkı çalışmaları temelinde seçmek için uygundur. Bu yüksek kaliteli demokrasinin hayata geçirilmesidir.

Lee Hong Kong’a 40 yıldan fazla hizmet etti ve Hong Kong’u biliyor. Sınır dışı etme kararına karşı çıkan şiddetli gösterilerle mücadelede düzenin sağlanması ve güvenin yeniden kurulmasında kilit bir destekleyici rol oynadı. Lee bu yüzden kamuoyu tarafından geniş bir şekilde kabul edildi. Lee’nin seçimi “Hong Kong’u yurtseverler yönetir” ilkesinin canlı bir uygulamasıdır. Hong Kong’daki her kesimden halk onun Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ni kargaşadan düzene geçiş ve iyi yönetişimi başlatma konusundaki liderliğine tam olarak güveniyor.

“BİR ÜLKE, İKİ SİSTEM”

Hong Kong’da son yıllarda ortaya çıkan birçok sorunun arkasında, değişmez bir biçimde bazı ABD ve Batılı düşman güçlerin gölgesi var. Hong Kong ne kadar kargaşa içinde olursa, onların çıkarları için daha iyidir. Birleşik ve gelişen bir Hong Kong, Hong Kong’u karıştırma niyetlerini önledi. Bazı ABD medya kanallarının “eski eylemciler” diye tanımladığı kar maskeli şiddetli göstericiler şimdi “ümitsizlik” hissediyor. “Hong Kong’u yurtseverler yönetir” ilkesi kesinlikle ABD ve Batılı düşman güçlerin yanı sıra onların Hong Kong’daki temsilcilerini de ümitsizliğe sokacaktır. Ancak onlar ümitsiz olduğu zaman Hong Kong için bir ümit vardır.

Bugün Hong Kong’da insanlar yürekten istikrar ve birlik istiyor. Baş Yönetici Seçiminin bütün süreçleri boyunca Hong Kong toplumu birliğini ve girişimci ruhunu gösterdi. Hong Kong yeni yolculuğunda mükemmele ulaşacağından ve “Bir Ülke, İki Sistem” pratiğinin istikrarlı ve uzun ömürlü olacağından eminiz.