Global Times

Kuzey Çin’deki Tianjin kentinde pazar günü 20 yeni yerel Covid-19 vakası belirlendiği bildirildi. Bundan bir gün önce, belediye ikisi Omicron varyantı olan 20 vaka bildirmişti. Virüsün kentte üçüncü kuşak tarafından yayıldığı bildirildi. Bu şimdiye kadar Omicron varyantının tetiklediği Çin’deki en büyük yerel salgın. Bu arada, salgın kuzeybatı Çin’in Shaanxi eyaletinin başkenti Xi’an ve ülkenin orta kesimindeki Henan eyaletinin birkaç kentinde devam ediyor. Bahar Festivali tatilleri ve Beijing Kış Olimpiyatları yaklaşırken, Tianjin dâhil Çin’deki birçok yer yeni bir deneme ile yüz yüze kalacak.

Omicron küresel olarak bir aydır yayılıyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) günlük 1 milyonun üzerinde en yüksek vakaya tanık olurken, Avrupa ülkeleri vaka sayılarında yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Omicron çok bulaşıcı olsa ve hızla yayılsa da, virüsün Çin’deki salgın savunmasında küçük bir çatlak açması bir ay aldı. Halka ve halkın hayatına öncelik veren Çin yatıp uzanmayacak ve Omicron’a karşı mücadelesi uluslararası toplum için hayati öneme sahip.

YEREL HÜKÜMETLER COVİD-19 İLE MÜCADELEDE SORUMLULUK ALMALI

Tianjin üzerinde Omicron’la mücadele etmesi konusundaki baskı, bütün ülke hatta bütün dünya kentin üzerinde odaklandığı için açıkça çok büyük. Salgın en az maliyetle ama en kısa zamanda nasıl kontrol altına alınabilir? Kritik durumdaki hastaların zamanında tedavi göremediği ve insanların karantina nedeniyle açlık çektiği aşırı durumlardan kaçınmak için virüsle savaşırken halkın hayati gereksinimlerinin karşılanmasını nasıl garanti altına alabiliriz? Tianjin karmaşık ama acil görevlerle yüz yüze. Bu tür anlarda önleme ve kontrol personeli her şeyin halkın sağlığı, birbirlerini ve her hayatı korumak için yapıldığını unutmamak zorunda. Bu arada, bu personel aslında halkı koruyan savaşçılardır ve en üst düzeyde anlaşılmalı, desteklenmeli ve iş birliği yapılmalıdır.

Xi’an’dan Henan’ın Xuchang’ı ve Tianjin’e kadar, her yerde her an baskın yapabilir. Bahar Festivali akını başlamak üzere ve kısa bir zaman içinde seyahat edecek insan sayısı büyük miktarda artacak. Bu salgın önleme kontrol bakımından Çin’deki bütün yerler için iyi bir test olacak. Yerel hükümetler kayıtsız olmamak zorunda, aksine dışardan bulaşmayı önleme, ülke içinde salgının yeniden ortaya çıkmasını önlemenin yanı sıra dinamik sıfır-vaka stratejileri üzerinde ısrar etmeliler. Hükümetler daha fazla insan merkezli olmalı ve halkın endişelerine zamanında yanıt vermelidir. Salgın yerel acil durum tepki kapasitesi ile yönetişimi için adil ve sert bir test. Dikkatsiz biçimde ele alınmaması gerekir.

ÇİN’İN SIFIR COVID-19 POLİTİKASI

Son günlerde Batı’daki kamuoyunun Çin’in dinamik sıfır vaka politikasını yeniden sorguladığını ve başka bir sözlü saldırılar dönemi başlattığını belirtmekte yarar var. En sansasyonel açıklamalardan biri, Eurasia Group’tan geldi. Bu iddiada 2022’deki en büyük riskin küresel tedarik zinciri aksamaları ve yüksek enflasyon üzerine yükleyeceği yük nedeniyle “Çin’in sıfır Covid-19 politikasının başarısızlığı” olacağı ileri sürüldü. Saçma bir sahne görebiliriz; bir grup kaçak savaş alanını terk ediyor ve hâlâ savaşa devam eden yoldaşlarını sırtından bıçaklıyor.  

ABD’nin nüfusu Çin’deki Guangdong, Shandong ve Henan eyaletlerinin toplam nüfusu kadarken İngiltere’nin nüfusu orta kesimdeki Henan eyaletinin nüfusu kadar. Bu iki ülkede son zamanlarda tek bir gündeki vaka sayısı sırayla 1 milyon ve 200 bini geçti, tıp sisteminin kapasitesi aştı ve toplumun işleyişini ciddi biçimde aksattı. Eğer Çin, 1,4 milyardan fazla nüfusa sahip gelişmekte olan bir ülke olarak salgınla “bir arada yaşamayı” seçse en az 10 milyonlarca insana virüs bulaşır ve yüz binlerce insan ölür. Böyle bir sonuca kim dayanabilir?

ÇİN’İN SALGINLA KÜRESEL MÜCADELEDE KATKISI ÇOK BÜYÜK

Dinamik sıfır vaka politikasının halen Çin’de bugün en iyi salgın önleme ve kontrol seçeneği olduğu kanıtlandı. ABD liderliğindeki Batı’da bazı insanların iddia ettiği sözde ekonomik sonuçlara gelince Çin’deki sinema bileti satışları 2021’de 47 milyar yuanı (yaklaşık 7,37 milyar dolar) ayarak dünyada birinci sıraya yerleşti. Bu arada Çin’in toplam mal ithalat ve ihracatının 2021’de, bir önceki yıla göre yüzde 20’nin üzerinde bir artış göstererek 6 trilyon doları geçmesi bekleniyor. Bu koşullarda, bu iddiaları ileri sürenler Çin’in salgınla küresel mücadeleye yaptığı önemli katkıyı göz ardı ediyor. Çin’i düşmanca saldırılarla bu politikayı terk etmeye zorlamaya çalışıyorlar.

Dinamik bir süreç içinde “sıfır vakayı” gerçekleştirmek Çin’in politikasının asla katı ve değişmez olmadığını aksine salgının durumu değiştikçe uyarlanabilir olduğu anlamına geliyor. Değişmeyen şey halkın canına ve sağlığına karşı saygılı tutumdur. Çin salgını önleme ve kontrol çabalarında bütün resme bakıyor ve dürüst olmaya çalışıyor.