Rusya ve Batılı ülkeler arasındaki Ukrayna krizinin devam ettiği bir dönemde Rusya ve Belarus ortaklaşa askeri tatbikat düzenledi. Rusya ve Belarus genelkurmay başkanları bir telefon görüşmesi yaptı. Pentagon, bu görüşmenin “durumu yanlış değerlendirme olasılığını azaltmak” için yapıldığı görüşünde.

Rusya ve Belarus orduları, 10 gün boyunca Belarus’ta Birlik Cesareti-2022 ortak askeri tatbikatını düzenledi. Tatbikat 20 Şubat’a kadar sürecek.

Tatbikat Batı Belarus, NATO üyesi olan Polonya ve Litvanya sınırlarına ve Ukrayna’nın güney sınırına yakın bir noktada gerçekleştiriliyor.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre, ABD ve NATO, yaklaşık 30 bin Rus askerinin katıldığını ve bunun Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük askeri tatbikat olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ile görüştü ancak iki taraf görüşmede çok az ilerlemenin kaydedildiğini açıkladı. Sergey Lavrov düzenlenen basın toplantısında, Rusya-Belarus ortak askeri tatbikatının İngiltere gibi Batılı ülkelerde ilgi uyandırdığını ve Rus birliklerinin Rusya topraklarında manevra yapıyor oluşunun İngiltere ve diğer Batılı ülkelerde kaygı ve yüksek endişelere yol açmasının anlaşılmaz olduğunu sözlerine ekledi.