Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin’in daveti üzerine Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) iklim elçisi John Kerry’in 14-17 Nisan tarihlerinde Çin’i ziyaret edeceği ve Çinli mevkidaşı Xie Zhenhua ile Shanghai’de görüşeceği kaydedildi.

İki yetkilinin Çin ile ABD arasında iklim değişikliği konusundaki iş birliği ve Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) 26. Taraflar Konferansı hakkında görüş alışverişinde bulunacağı ifade edildi.

ABD ayrıca, Çin lideri Xi’yi önümüzdeki hafta yapılacak sanal iklim zirvesine katılmaya ikna etmek istiyor. Zirveye Rusya lideri Vladimir Putin de dâhil olmak üzere kırk dünya lideri davet edildi.

Bu, bir Biden yönetimi yetkilisinin ilk Çin ziyareti olacak. Bazı Cumhuriyetçilerin Kerry’in seyahatinin “yanlış sinyal verdiğini” iddia etmesine rağmen Beyaz Saray, Çin ile her düzeyde temasta bulunacaklarını ve Çin’le ilişkilerin çatışmaya değil rekabete dayandığını açıkladı.

ABD, Çin’den kömürle çalışan elektrik santralleri inşa etmeyi bırakmasını ve yurt dışındaki kömür girişimlerini finanse etmeyi durdurmasını isterken, Çin temiz teknoloji elde etmek ve iklim değişikliğine uyum sağlamak için ABD’nin gelişmekte olan ülkelere daha fazla nakit vermesini istiyor. Çin ayrıca Washington’ı emisyonlarda derin kesintiler ilan etmeye çağırıyor.