Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 47’inci toplantısı Cenevre’de düzenleniyor.

Toplantıya katılan Çin heyetinden temsilci, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 47’inci toplantısında İnsan Ticareti Özel Raportörü ile diyalog sırasında konuştu. Çinli temsilci, insan ticaretinin insan haklarını ciddi şekilde ihlal ettiğini ve tüm ülkelerin bunu engellemesi ve mağdurlara koruma sağlaması gerektiğini belirtti.

Çinli temsilci, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere gibi ülkelerde mevcut ciddi modern kölelik ve insan ticareti durumuna ciddi endişeler duyuyoruz. Son beş yılda, her yıl 100 bin kadar insan zorla çalıştırılmak üzere ABD’ye kaçırıldı ve bunların yarısı insan ticaretiyle ev köleliğine maruz bırakıldı” diye konuştu.

Edinilen bilgilere göre, 2018’de İngiltere’ye yaklaşık 136 bin kişi kaçırıldı, kadın ve çocuklar dahil olmak üzere insan ticaretine maruz kalan birçok kişi, kötü ulaşım koşulları nedeniyle öldü.

Çinli temsilci, uluslararası toplumun ABD ve İngiltere gibi ülkelerdeki insan ticareti sorununa dikkat vererek onları sorunu çözmek için etkili önlemler almaya çağırması gerektiğini vurguladı.

21 Haziran’da başlayan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 47’inci  toplantısı, 13 Temmuz’a kadar sürecek.