Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “laboratuvardan sızma teorisinin” hiç olası olmadığını ve bunun Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ortak araştırma grubu tarafından hazırlanan raporda kaydedildiğini, resmi ve bilimsel bir sonuç olduğunu belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, dün yaptığı açıklamada, görevine başlar başlamaz hemen istihbarat kurumunu yeni koronavirüsün (Covid-19) kaynağına dair araştırmalar yaparak virüsün bir hayvan konakçı enfeksiyonundan mı veya bir laboratuvar kazasından mı kaynaklandığını tespit etmekle görevlendirdiğini, ancak henüz bir sonuca ulaşılmadığını kaydetti. Joe Biden, istihbarat kurumunun 90 gün içinde bir rapor çıkarmasını isteyerek, Çin’in kapsamlı, şeffaf ve kanıtlara dayalı uluslararası bir soruşturmaya katılması için ortaklarla birlikte çalışmak istediğini ifade etti.

Zhao Lijian, bugün düzenlenen basın toplantısında, aslında ABD’nin gerçekler ve ciddi bilimsel araştırmayla ilgilenmediğini, sadece salgın üzerinden siyasi manipülasyon yaptığını ve kendi suçlarını ve sorumluluklarını başkasına yüklemeye odaklandığını belirtti.

ABD’nin tespit edilen vaka sayısı ve ölüm sayısı açısından dünyada ilk sırada yer aldığını dile getiren Zhao Lijian, Fort Detrick üssünün şüphelerle dolu olduğuna ve ABD tarafından dünyada dağıtılmış 200’den fazla biyolojik laboratuvarda ne kadar sırrın bulunduğuna işaret etti.

Zhao Lijian, Virginia eyaletinin kuzeyinde Temmuz 2019’da sebebi bilinmeyen bir solunum hastalığının ve Wisconsin eyaletinde büyük ölçekli bir e-sigara hastalığı salgınının ortaya çıktığını, bu konularda ABD’nin uluslararası topluma bir açıklama borçlu olduğunu ifade etti.

Zhao Lijian, ABD istihbarat kurumlarının kara tarihinin uzun zamandır dünya tarafından bilindiğini ve eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yalan söylediklerini, aldattıklarını ve gizli bir şekilde başkalarını dinlediklerini açıkladığını hatırlattı. Çinli Sözcü Zhao, böylesine güvenilmez bir istihbarat kurumu tarafından yapılan sözde soruşturma sonucunun ne kadar güvenilir olabileceğini dünya kamuoyunun takdirine bırakıyoruz dedi.

Öte yandan, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Hint-Pasifik ilişkileri koordinatörü Kurt Campbell, ABD’nin Çin ile şiddetli bir rekabet dönemine girmekte olduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili soruyu cevaplayan Zhao Lijian, iki büyük ülke olan Çin ve ABD’nin ortak ve geniş çıkarlara sahip olduğunu ancak diğer büyük devletler arası ilişkiler gibi rekabetin de bulunduğunu kaydetti. Zhao Lijian, ancak rekabet ile Çin-ABD ilişkilerini tanımlamanın yanlış olduğuna işaret etti.