China Daily / Lai Tung-kwok

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Amerikan askerlerini Afganistan’dan çekme kararı karmaşaya yol açtı ve bu ülkede bir insani kriz yarattı. ABD askeri istihbaratının kapasitesi ve etkililiği, eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki Afgan güçlerinin gücü ile kararlılığından emin olması ve Taliban’ın 90 gün hatta daha fazla savaşmasını beklemesi, ancak Gani hükümetinin dokuz gün içinde çökmesi üzerine bir kaz daha ciddi biçimde sorgulanıyor.  

Bu, Biden yönetiminin bir durumu yanlış değerlendirmesinin tek örneği değil. Mayıs ayı sonunda Biden, istihbarat yetkililerine 90 gün içinde SAR-CoV-2’nin kaynağının izlenmesi çabalarını ‘’artırması’’ talimatı verdi. Beklendiği gibi ABD istihbarat camiasının raporu, bulgular gerçekler üzerine dayandığı için Biden yönetiminin istediği sonuca ulaşmadı. 

BIDEN YÖNETİMİ İSTEDİĞİ SONUCA ULAŞAMADI.

Biden yönetimi ulusal güvenliği bahane ederek tam virüs kaynağı izleme raporunu sınıflandırılmış olarak ilan etti ve raporun sadece bir özetini yayımladı. Şeffaflığın olmaması, toplanan, çalışılan ve incelenen veri ve niceliği ile soruşturma ekibinin ulaştığı ayrıntılı sonuçlar hakkında halkı bilgilendirmemeyi amaçlıyor. ABD yönetimi, onları desteklemek için herhangi bir sebep vermeksizin sadece bazı belirsiz sonuçları kamuoyuyla paylaştı. 

Sonuçta olan, yeni koronavirüsün kaynaklarına ilişkin “emin değiliz” noktasıdır. İlginç bir şekilde, istihbarat kuruluşları bile virüsün doğadan insana mı ya da bir laboratuvardan sızdığı mı konusunda bölünmüş görünüyor. Bu şaşırtıcı değil, çünkü epidemiyologlar ve virologlar dâhil sadece bilim insanları virüsün kaynağını izleyebilir. Bu nedenle, virüsün kaynağını izlemek için önceden saptanmış siyasi amaçlara sahip istihbarat kuruluşları değil, tıp uzmanları ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) gibi uluslararası örgütler aracılığıyla araştırmaların yapılmasına ihtiyaç vardır. 

KANITLAR KORONAVİRÜSÜN ÇİN’DEN ÖNCE AVRUPA’DA GÖRÜLDÜĞÜNÜ GÖSTERİYOR

Hubei eyaletinde, Çin’de ilk Covid-19 vakasının tespit edildiği pazar yakınında Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün bulunması gerçeğinin, bazı ülkeler tarafından salgını siyasallaştırmak ve Çin’i karalamak için kullanılması saçma ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarına aykırıdır. ABD ordusu Tıbbi Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Enstitüsü’ne ev sahipliği yapan Fort Detrick’in güvenlik kaygıları nedeniyle Ağustos 2019’da gizemli şekilde kapatılmasına ne dersiniz? Şimdiye kadar ABD’li yetkililer Fort Detrick’in niçin kapatıldığı konusunda herhangi bir ayrıntı vermedi. Fakat üç ay sonra Ekim 2019’da, Fort Detrick’in bulunduğu Maryland’daki Frederick County’de yaklaşık 3 bin garip zatürree benzeri vakaların bildirildiğini biliyoruz. 

Ortaya çıkan kanıtlar, yeni koronavirüs Çin’de ilk vaka tespit edilmeden önce Avrupa’da görüldüğünü gösteriyor. Ve ABD’de, New Jersey’deki Belleville’nin belediye başkanı bile Kasım 2019’da Covid-19’a yakalandığını söyledi. Biden yönetimi halen virüsün kaynağını izlemeye meraklıysa, DSÖ’yü, son derece şeffaf şekilde ve iş birliği içinde bu bilinmeyen vakalar ile Fort Detrick’te yapılan deneyler konusunda kapsamlı bir çalışma yürütmesi için davet etmelidir. Sadece bunu yaparak Biden yönetimi gerçeği bütün açıklığıyla söyleyebilir.