Çin’in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, dün Çin Medya Grubu’na (CMG) özel röportaj verdi ve Çin-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerinin son gelişmesini değerlendirdi.

Cui Tiankai, ABD ve diğer bazı siyasi güçlerin Çin’i engellemek, bölmek ve Çin’e baskı yapmak istediklerini, bu nedenle dünya çapındaki enformasyon üstünlüklerini kullanarak yalanlarını yaydıklarını ifade etti.

IRAK’TA “KİTLE İMHA SİLAHLARI”NDAN XİNJİANG’DA “ETNİK TEMİZLİĞE”

Önceki gün Cui Tiankai, CNN ile yaptığı röportajda CNN muhabirine “Irak’ta kitle imha silahları ve daha sonra Suriye ve Libya hakkında hikâyeler anlattınız. Şimdi bu hikâyeleri anlatmaya hala cesaretiniz var mı? Bunlar uydurulmuş hikâyelerdir.” diye konuştu.

ABD’nin “Xinjiang kartını” kullanmasının ardındaki niyetten bahseden Cui, özellikle bazı çok uluslu şirketleri uyarmak istedi ve sözlerini şöyle südrdürdü:

“Bu şirketler eğer bazı çıkar gruplarının özel ihtiyaçlarına itaat edip pazarın faaliyetini kasıtlı olarak bozarlar ve uluslararası tedarik zincirinin ve endüstiryel zincirin normal işleyişine zarar verirlerse, çok tehlikeli bir emsal başlatacaklar.”

ÇİN VE ABD KONSOLOSLUKLARI YENİDEN AÇILACAK MI?

Öte yandan kısa süre önce düzenlenen Alaska görüşmesinde, eşit ve karşılıklı faydaya dayalı ilkeler doğrultusunda birbirinin konsolosluk kurumları ve medya muabirlerinin faaliyetlerinin kolaylaştırılması için iki tarafın iletişimi sürdürmesi kabul edildi.

PEKİ, KAPATILAN ÇİN VE ABD’NİN KONSOLOSLUKLARI YENİDEN AÇILACAK MI?

Bu konuya değinen Cui Tiankai, konsolosluğun kapatılması, diplomatların faaliyetlerine getirilen kısıtlamalar ve muhabirlerin sınır dışı edilmesi gibi olayların ABD tarafından kışkırtılan gelişmeler olduğunu hatırlattı. Bu tip olaylara Çin’in başından beri karşı çıktığını dile getiren Cui Tiancai, “Çincede bir atasözü vardır, zili çözmek zili bağlayana bağlıdır. ABD’nin bu yanlış kısıtlamaları düzeltmek için samimiyet göstermesini ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD’Lİ POLİTİKACILAR ÇİN’İN KALKINMA HEDEFLERİNİ YANLIŞ ANLIYOR

ABD Başkanı Joe Biden, 25 Mart’ta düzenlenen basın toplantısında Çin’den bahsederken, ABD’nin Çin ile çatışma aramayacağını ancak görev süresi boyunca Çin’in ABD’yi geçmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Cui Tiankai, Amerikalı politika yapıcıların Çin konusunda kararsız olduğunu belirtti. Cui, Amerika’nın bir yandan Çin ile arasında iş birliği ihtiyacını anladığını ancak öbür yandan ABD’nin dünyadaki sözde hegemonyasının yerini Çin’in alacağından endişe ettiğini belirtti.

Cui Tiankai, Amerikalı politikacılara göre “dünyayı her zaman birkaç büyük güç sırayla yönetiyor, dolayısıyla Çin’in kalkınma hedefleri ve mecut küresel eğilimleri de yanlış anlıyorlar.CRI” dedi.