Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve iklim değişikliği konusuna ilişkin bilgiler aktardı.

ABD’de gündemin iklim değişikliğinin neden olduğu sıcak hava olduğunu belirten Ediz Tiyanşan, ülkenin batısındaki bölgelerde yüksek sıcaklıklar görüldüğünü aktardı.

Bölgede sıcak havanın haziran ayından başlamasına alışkın olunmadığını kaydeden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sıcakların hayatı felç eden çok ciddi etkileri var. California’da denizden uzak karasal bölgede Ölüm Vadisi denilen turistlik bir yer var. İnsanların kamp yapmaya geldiği bir yer burası. Aynı zamanda bir çöl iklimi var. Burada şimdiden sıcaklık 50 dereceyi geçti. Bu bölgenin diğer bir özelliği de dünyadaki sıcaklık rekorun geçen yıl kırılması. Neredeyse 60’lara varan bir hava sıcaklığı kaydedildi. Bilim insanları bunun geçen 90 yılın en yüksek sıcaklığı olduğunu ifade ettiler.

California, ABD’nin en büyük ekonomisi. Tarımda da çok önemli bir bölge. Ancak sıcak hava dalgaları ve kuraklık yaşanmaya başladı. Uzmanlar, her yüzyılda iki ya da üç kuraklık yaşanabilir bu doğanın bir parçasıdır ama bu küresel iklim değişikliği nedeniyle kuraklıklar çok daha sık yaşanmaya başlandı, diyorlar. Bunun yarattığı en önemli sorun ise su sıkıntısı. Neredeyse her yıl ülkenin belli başlı yerlerinde su sıkıntısı yaşanıyor. Bu hafta Los Angeles’a yakın bir su kaynağını ziyaret ettim. Gördüklerime oldukça şaşırdım. Normalde yılın bu döneminde olması gereken su seviyesinin onlarca metre altında olduğunu gördüm. Yetkililer başka yerlerden su getirilmesi için yoğun çaba içinde olduklarını söylediler. Anlaşılan o ki gerçekten çok kritik bazı noktalarda su yeterli olmayabilir.

Daha çok sanayi ve tarıma gidecek su azalacak. Bazı tarım bölgelerinin tamamen yok olabileceğinden bahsediliyor. Pek çok kişinin işini kaybetmesine kadar gidebilecek bir süreçten bahsediyoruz.

ELEKTRİK ALTYAPISINDA SORUNLAR YAŞANIYOR

Bir diğer sorun da elektrik kullanımı. Bu tarz sıcak hava koşulları erken geldiği ve bölgede çok daha uzun süre kaldığı için 40 milyon nüfuslu California’da klima kullanımı artacak. Çok sıcak günlerde enerji kullanımında artış yaşandığını görüyoruz. Yetkililer bir ricada bulundular, ‘Lütfen akşam saatlerinde enerji kullanımınızı bir miktar azaltır mısınız?’ dediler. Bu gibi zamanlarda şebekede ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Hem su hem enerji konusunda insanları zora sokan günler başladı gibi görünüyor.

YANGIN TEHLİKESİ BÜYÜYOR

Bir de California’daki orman yangınları var. İklim koşulları sebebiyle, rüzgârların şiddetli olduğu dönemler yangın mevsimi olarak biliniyor. Her yıl yaşanan bir vaka bu ama tıpkı kuraklıklar gibi yangınlarda da çok ciddi bir artış görünmeye başlandı. 2020 yılında yanan bölgelerin toplamının Kuveyt’in yüz ölçümüne eşit olduğu söyleniyor.