CRI Türk Dış Haberler Servisi

ABD’nin elinde tuttuğu Afganistan Merkez Bankası parasını kendi planları doğrultusunda kullanması uluslararası toplumu ayağa kaldırdı. Afganistan’a ait paranın iade edilmesi için çevrim içi imza kampanası devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın, Afganistan’a ait ellerinde tuttukları 7 milyar doları kendi istediği gibi kullanmasına dönük tepkiler devam ediyor. Washington yönetimi, Afganistan halkına ait paranın yarısını 11 Eylül mağdurlarına dağıtma kararı alırken, geri kalan meblağın savaş mağdurları için ayrılan bir fona aktarılacağını öne sürülmüştü.

Beyaz Saray yönetimimin, uluslararası toplumu ayağa kaldıran hamlesine karşı ilk adım Global Times gazetesinden geldi.  Çin’in önde gelen medya kuruluşu ABD’nin böylesine büyük bir meblağa el koymasının yasa dışı olduğunu anımsatarak, bahsi geçen paranın Afganistan halkına iade edilmesi için imza kampanyası başlattı.

BU PARAYI ALMAKTAN UTANIRLAR

Çin Dış İlişkiler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden Li Haindong, kampanya ilişkin “Yapılacak en doğru şey yeni hükümetin kurulması ve uluslararası toplum tarafından tanınmasıdır. Bunun ardından ABD parayı Afganistan’a verilmelidir.”  değerlendirmesinde bulundu. Lanzhou Üniversitesi Afganistan Araştırmaları Merkezi Direktörü Zhou Yongbio da Washington yönetiminin bu parayı Afganistan’daki insani krizin hafifletilmesi için kullanılması gerektiğinin altını çizerek “11 Eylül’ün birçok kurbanı parayı almaktan utanacaktır.” diye konuştu.

Bununla birlikte Afganistan halkı da ülke içinde paralarının iadesi için eylem düzenledi. Başkent Kabil, Belh, Logar, Maydan Vardak, Tahar ve Kandahar vilayetlerinde toplanan binlerce kişi ABD aleyhine sloganlar attı. Protestocular ” Joe Biden, Afganistan halkına düşmanlık yapmayı bırak”, “11 Eylül’ün Afgan halkıyla hiçbir alakası yok”, “ABD müttefikleriyle beraber binlerce Afgan’ın ölümü ve Afganistan’ın tahribatı için tazminat ödemelidir” yazılı dövizler taşıdı.

AFGAN HALKI SOKAKLARA ÇIKTI

Afganistan’ın eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de ABD tarafından el konulan 7 milyar dolarlık rezervinin 3,5 milyar dolarının 11 Eylül kurbanları için ayrılmasını eleştirerek, söz konusu paranın çoğunun görev süresi boyunca toplandığını ifade etmişti.  ABD tarafından el konulan paranın kendi hükümetine de eski Devlet Başkanı Eşref Gani hükümetine ait olmadığını vurgulayan Karzai şunları kaydetmişti:

“Bu para Afganistan halkına aittir. Bu Afgan halkının malıdır ve Afgan halkı bu mülkün gerçek sahipleridir. Başkan Joe Biden’dan kararını yeniden gözden geçirmesini ve Afgan varlıklarının tamamını Afganistan halkına geri vermesini talep ediyorum.”