Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD siyasetinde Başkan Joe Biden’ın ve Demokrat Parti’nin uzun bir süredir onaylanmasını için uğraştığı kararın onaylandığını belirten Ediz Tiyanşan, 1 trilyon dolar tutarındaki alt yapı planının tasarısının onaylandığını bildirdi.

Planın, yapılan oylamada 30 oya karşı 69 çoğunlukla Senato’dan geçtiğini kaydeden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“550 milyar dolarlık bir ödenek, yollara, su sistemlerine ve internet altyapısına gidecek. Plan, eşit miktarda bir temiz enerji paketini de içeriyor. Paket, fosil yakıt yerine su, güneş ve rüzgâr enerjisinin kullanılmasını amaçlıyor.

Kamuoyu yoklamaları da ABD halkının pakete sıcak bakıldığını görüyoruz. Pakete karşı çıkan Demokratlar bu miktarın yeterli olmadığını öne sürüyor. Cumhuriyetçiler ise tasarının çok geniş kapsamlı olduğunu ve maliyetinin çok olduğu itirazını yapıyorlar. Senatoda onaylanan paket temsilciler meclisine gönderilecek, görüşmelerin de eylül ayında başlaması bekleniyor.

Her iki partinin de çoğunluğunun hem fikir olduğu konu, ABD’nin altyapısını köklü bir şekilde değiştirecek bir karar olduğu. Paketin onaylanmasından sonra Senato dikkatini başka bir pakete çevirmiş durumda.

Bu kez 3,5 milyar dolarlık bir sosyal yardım paketinden bahsediliyor. ABD’deki fakirlik seviyesinin altında olan insanlara yardımcı olabilecek bir paketten bahsediyoruz. İçinde tüm çocuklara okul öncesi eğitim, ücretsiz meslek okulu eğitimi, hesaplı konutlara erişimin artırılması var. 10 yıllık bir planı bu. Bu da onaylanırsa Senato’nun tartışmaya başlayacağı bu plan, ABD’de yeni gelişmelere yol açabilecek bir program.

NEW YORK VALİSİ İSTİFA EDECEĞİNİ AÇIKLADI

Andrew Cuomo’nun hakkında savcılığın 11 kadına cinsel tacizde bulunduğu yönünde bir rapor yayınlanmıştı. 5 ay süren soruşturmayı bizim de adını daha önce duyduğumuz New York Güney Bölgesi Başsavcılığı yürütmüştü. 168 sayfalık bir rapor 3 Ağustos tarihinde imzalanmıştı.

10 yıldır valilik görevini sürdüren validen söz ediyoruz ancak rapor sonrası Demokrat Parti’den arkadaşları da istifa çağrısına katıldı, hatta eski arkadaşı Başkan Joe Biden da bunlar arasındaydı. Siyasi bir baskı da vardı. Cuomo, ‘Birinin beline sarılmanın, öpmenin cinsel taciz olarak değerlendirilmesi doğru değildir.’ demişti. Eyaletteki işlerin sekteye uğramaması için istifa edeceğini belirtti. Cuomo’nun kişisel avukatı da soruşturmanın adil olarak yürütülmediğini belirtiyor, raporu yanlı ve taraflı olarak yorumluyor. 

Vali yardımcısı bir sonraki seçimlere kadar Cuomo’nun yerine geçecek. Böylece New York tarihinde ilk kez kadın bir vali eyaleti yönetecek.”