Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de halkın bazı kesimlerine aşı zorunluluğu getirildiğini belirten Ediz Tiyanşan, kararı ABD Başkanı Joe Biden’ın bizzat açıkladığını kaydetti.

Geçen hafta perşembe gününden itibaren federal hükümetin sivil çalışanlarının aşı olmasının zorunlu olduğunu ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Biden, aşı olmayanların her hafta negatif test getirme zorunluluğu olduğunu dile getirdi. Çok büyük bir karar çünkü federal hükümetin 2 milyonun üzerinde sivil çalışanı var. Bu karar bir yandan takdir gördü bazı çevreler ise aşı karşıtlarını daha da direnişe sürükleyeceği öngörüsünde bulunuyor.

Benzer bir karar büyük şirketlerden de gelmeye başladı. Google, Netflix, Morgan Stanley ve Washington Post gazetesi ilk aşı zorunluluğunu getiren şirketler arasında. En başından beri aşı zorunluluğunu engelleyen eyaletler var. Bu dolayısıyla her yerde uygulanabilecek bir karar değil.

Walmart isimli firmaya bakacak olursak daha ziyade ofis çalışanlarına bu kararı uyguluyor, mavi yaka çalışanlarına bakarsak Walmart’ın ki yaklaşık 1,6 milyon çalışanı var, bunlar için zorunlu tutmuyor aşılanmayı. Öngörülen sebeplerinden bir tanesi bu seviyede çalışanları bulmak, tutmak zor olduğundan onları daha da itmek istemiyor, Walmart. Aşı olmaya karşı çıkan kesim de daha ziyade mavi yakalılardan oluştuğu için de bu aşı zorunluluğuna ne gerek vardı sorusu gündeme geliyor.

New York valisi ve New York belediye başkanı aşı zorunluluğunu destekleyen isimler arasında. Özellikle demokrat eyaletlere bakacak olursak bu tarz bir teşvik siyasi çevrelerden de geliyor. Büyük firmalar aşı zorunluluğuna doğru itiliyor.

Delta varyantı vaka sayılarını bir anda yükseltti ancak aşı yaptırmanın daha kısa bir yolu gibi görünse de aşı zorunluluğu nasıl bir tepki çekecek önümüzdeki günlerde göreceğiz.

ALTYAPI YATIRIMLARI KANUNU

Altyapı kanunu, 2 bin 702 sayfadan oluşuyor, içinde pek çok karar var. En önemli ana başlık, iklim değişikliğiyle mücadele konusu. ABD tarihindeki iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki en büyük yatırımdan bahsediliyor. Milyarlarca dolarlık bir yatırım bu. Biden, ABD’nin enerji sektörünü fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye çevirme peşinde.

Ulaşım da bu yatırımların içine giriyor. Amtrak, ülkeye yayılan en büyük tren kurumu. Bu firmanın da önümüzdeki yıllarda 66 milyar dolarlık bir fondan faydalanması bekleniyor. Amtrak kurulduğundan bu yana yolcu tren sektörüne yapılan en büyük yatırım olarak dikkat çekiyor.

Kripto para birimleriyle ilgili bir karar da vardı, bu kanun tasarısında. ABD’deki vergi dairesi IRS’nin kripto paralara daha fazla denetim yapmasını gerektiren bir kanun çıkması bekleniyordu ancak bir lobi çalışması ile bu karar kanun tasarısından çıkarıldı. Belki de bu kripto para birimleri için iyi bir haber ama şimdilik. Çünkü bunun daha sıkı kontrol edilmesi gerektiğini düşünen pek çok siyasetçi bulunuyor, ABD’de.

AFGANİSTAN’DAN ÇEKİLME

ABD’ye çalışan on binlerce Afgan bulunuyordu. Bunların ABD’ye alınmasına yönelik bir baskı vardı, Beyaz Saray üzerinde. Biden son zamanlarda bu kararın alındığını Kongre’ye gerekli baskının uygulanacağını belirtmişti.

Şu anda bölgede ABD ile bağlantısı olan pek çok Afgan’ın ABD’ye gelmesinin yolu açılmış gibi görünüyor. Bazı ABD’li kaynaklara göre Afganistan’dan kaçan Afganların sayısı her hafta 30 bin olarak tahmin ediliyor.”