Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de ırkçı saldırılarda ciddi bir artış gözlemlendiğini aktaran Ediz Tiyanşan, son dönemde özellikle Asya kökenlilere yönelik saldırıların daha fazla arttığını belirtti.

Siyasetçi ve ünlü isimlerin ırkçı saldırıları kınamasına rağmen saldırıların devam ettiğine dikkat çeken Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Saldırılara geçen hafta yenileri eklendi. Bunların güvenlik kameralarına yansıyan görüntülere baktığınızda insanın kanını donduran saldırılardan bahsediyoruz. Art arda farklı kentlerde yaşanmış olması da ilginç aslında.

Son olarak New York’ta Manhattan’da sokakta iki Asya kökenli kadın yürürken arkadan bir başka kadın öfkeli şekilde onlardan maskelerini çıkarmasını istiyor. Bunu reddedilince de elindeki çekiçle kadınlara saldırıyor. Kadınlardan biri özellikle başına aldığı darbelerden sonra derin yara alıyor ve kan kaybediyor. Bu olayın nedeni tam olarak bilinmiyor, polis buna olası ırkçı saldırı olarak bakıyor.

İkinci bir olay da Baltimore’da gerçekleşiyor. İki Kore asıllı ABD’li kadın tam dükkânlarını kapatmak üzereyken bir adam hışımla içeri giriyor ve kadına saldırıyor. Yine oldukça rastgele gelişen bir durum. O esnada dükkânda bulunan biri sessize oradan uzaklaşıyor hiçbir şey yapmadan. Diğer kadın yardıma yetişiyor ve iki kadın adamla mücadele etmeye başlıyor. İki kadın da derin yaralar alıyor. Durumlarının iyi olduğu haberi geldi ama pek çok dikiş atılıyor. Bundan sonra ABD’de yaşayan Asya kökenlerinin hali ne olacak? Çok ciddi endişe var, Asya kökenlilerin arasında.

SALDIRILAR EN ÇOK NEW YORK’TA ARTTI

Bunlar basına yansıyanlar bir de yansımayan taraflar var. San Francisco’da iki Asya kökenli kadın otobüs durağında beklerken yanlarına yaklaşan bir adam ikisini de bıçaklıyor ve oradan uzaklaşıyor. Görgü tanıkları bu şekilde ifade ediyor. Bu saldırıların sebepleri ayrı ayrı araştırılıyor.

Geçen bir yıla bakacak olursak nefret suçlarında çok ciddi bir artış var. California’da Caltech Üniversitesinin araştırmasında bu yılın ilk üç ayı içinde geçen yılın ilk üç ayına kıyasla nefret suçlarında yüzde 168’lik artış yaşanmış. İki katından daha da fazla artmış. Özellikle Asyalılara karşı işlenen nefret suçları bunlar. New York’ta bu yüzde 223 oranında artış göstermiş. Los Angeles’ta yüzde 80, Boston’da yüzde 60… Asyalılara nefret saldırılarında artış var. Bu pandeminin başından beri artan bir trend aslında. Trump gitti Biden geldi daha birleştirici tavır kullanılıyor ama nefret saldırıları hâlâ bitmedi.

Kongre bir adım atmaya karar verdi ve Asya karşıtı saldırılarla mücadele yasa tasarısını geçirdiler. Bu saldırıya uğrayanları korumak ve tedavisine yardım etmek, saldırıların önüne geçmek gibi adımlar atıldı ancak saldırılar dinmiyor.”