Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de ırkçılığa karşı protestolar düzenlendiğini belirten Ediz Tiyanşan, özellikle Asya kökenli kişilere karşı ırkçılığın protesto edildiğini kaydetti.

Geçen hafta Atlanta şehrinde Asya kökenlilere yapılan saldırının ABD’de gündemdeki yerini koruduğunu hatırlatan Tiyanşan, “Asya kökenlilere yapılan binlerce saldırının en büyük olanı en son yapılanıydı. Giderek artan bir yükselişten bahsediyoruz. Atlanta’nın iki farklı noktasında SPA ve masaj salonları hedef alındı. Saldırılarda 8 kadın hayatını kaybetti. Bunlardan 6’sı Asya kökenliydi. Gözaltına alının 21 yaşındaki beyaz Amerikan vatandaşı Robert Aaron Long’un cinsel ilişki bağımlılığı olduğu söyleniyor. Daha önce de bu SPA ve masaj merkezlerini ziyaret ettiği söyleniyor. Polis bunu başta ırkçılık saldırısı olmaktan geri durmuştu ancak günler sonra bu mercek altına alındı, diyebiliriz. Geçen aylar içinde çok ciddi saldırılar da yaşanmıştı. San Francisco’da 81 yaşında Tayland kökenli bir adam kendi başına yürürken bir anda çok sert bir şekilde itildi, yere düştü ve hayatını kaybetti. Benzer saldırılar New York’ta da yaşandı. Sosyal medyada Asya kökenli vatandaşlar bu durumu kınıyordu ancak Atlanta saldırılarından sonra konu ABD gündemine geldi. Temsilciler Meclisinde bir oturum yapıldı. Burada yapılan açıklamalar ilginçti. Siyasetçiler dedi ki; ‘Covid-19 kesinlikle herhangi bir ırk veya etnik grubun sorumlu tutulacağı bir salgın değildir.’ Çok fazla adı geçmese de Trump pandeminin başında Çin ile ters düştüğü dönemlerde sürekli olarak koronavirüse ‘Çin virüsü’ olarak hitap ediyordu. Bu oldukça tepki çekmişti. Geçen yılın ırkçılıkla mücadele rakamları yayımlandı. Asya kökenlilere yapılan saldırıların 3 bin 795’e ulaştığı söyleniyor. Bunlar rapor edilmiş olan saldırılar. Ancak anlaşılıyor ki, pek çok saldırı rapor edilmiyor. Ama sadece rapor edilenlere baktığımız zaman çok ciddi artış olduğu görünüyor. Beyaz Saray’dan da ırkçı saldırılara karşı çıkan açıklamalar gelecektir.” dedi.

149 KİŞİ SINIR DIŞI EDİLDİ

ABD’ye Orta Amerika ülkelerinden gelen göçmenlerle ilgili gelişmeleri aktaran Ediz Tiyanşan, iltica başvurusunda bulunanların çoğunun reddedildiğini bildirdi.

Meksika-ABD sınırında yaşanan drama dikkati çeken Tiyanşan, “Biden’ın savunduğu göçmenlik yasa tasarısı gündemdeyken bunlar oluyor. Biden göreve geldiği gibi göçmenlik yasasını esnetecek anlamına gelmiyor, yine de sınırda zor günlerin yaşandığını biliyoruz. Çocukların birkaç gün bakım evinde tutulmaları gerekirken günlerce bazılarının duş almadan çok kötü şartlarda tutuldukları ortaya çıkmıştı. Şu anda sınırda zor günler yaşandığını söyleyebiliriz. Guatemala’da bugün bir dizi cenaze var. Bunlar Guatemala’dan ABD’ye doğru yolu çıkanlar, Meksika’nın en tehlikeli eyaletlerinden birinde katlediliyorlar. Geçen gün de 12 polis bu cinayetle bağlantılı olduğu iddiasıyla gözaltına alındı. Bir anlamda ABD gündeminden bahsediyoruz ama bütün Orta Amerika’ya yayılan bir gündem maddesi bu. Meksika İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı ve polisin gücünü yanlış kullandığını belirtti. Uzun yıllardır Meksika’nın ABD sınırına yakın yerlerinde polisin göçmenlere karşı çok ciddi zulmü söz konusu. Bu 19 kişi de kafalarından vurulmuş, üstü açık bir kamyonetin üzerinde cesetleri yanmış halde bulundu. Bu, Meksika gündemini sarsan bir olay oldu. Tam da bu esnada ABD sınırını geçip oraya iltica ettiğini, güvende olduğunu zanneden 149 kişinin de son anda Meksika’ya sınır dışı edilmesi, iltica konusunun ne kadar zor olduğunu ortaya koyan bir gelişme.” diye konuştu.