Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de gündem maddesinin yeniden koronavirüs olduğunu belirten Ediz Tiyanşan, ABD Başkanı Joe Biden’ın Çalışma Bakanlığına verdiği aşı zorunluluğu talimatını aktardı.

JOE BIDEN ÇALIŞANLAR İÇİN AŞI ZORUNLULUĞUNU GENİŞLETTİ

Bundan sonra 100 kişiden fazla çalışana sahip olan iş yerlerinde aşı zorunluluğunun bulunacağını ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“100’den fazla kişinin çalıştığı yerlerde ya aşı olacaklar ya da her hafta negatif test ile gelecekler. Bu Covid-19 sürecinde bu yıl atılan en önemli adımlardan biri. Devreye sokulduğunda bu kararın ABD’nin 3’te 2’sini etkileyeceğini tahmin ediyoruz. Bunun içinde yaklaşık 17 milyon sağlık çalışanı da var.  Bugün Biden’ın aldığı bu karar tartışılıyor. ABD’de halen 80 milyon kişi aşı olmamış durumda.

Delta varyantının yayılması Biden’ın bu işi ne kadar iyi yönettiği konusunda şüphelere neden olmuştu. Bu şüpheleri gidermek ve Afganistan gündemi yerine iç gündeme yönelmek amacıyla bunlar yapıldı deniliyor.

BIDEN’DAN “AŞI OLMAYANLARIN SALGINI” VURGUSU

ABD’de okullar bölgelere göre yönetiliyor. Los Angeles’taki okul yönetimleri toplantısında önemli bir öneri sunuldu, bundan böyle 12 yaş üstü tüm öğrencilerin aşılanması önerildi. Bu karar çoğunluk oyuyla onaylandı. Bundan böyle 12 yaş üstü öğrencilerin de yıl sonuna kadar aşılarını olduktan sonra ocak ayında iki doz aşılarını olduktan sonra okula dönmeleri gerekecek.

Şimdilik sadece BioNTech aşısı bu yaş grubu için kullanılıyor. Bazı veliler okul yönetimlerinin aldığı bu kararı yersiz buluyor, bu kararın tamamen ailelere ait olduğunu düşünüyorlar. Hatta bazı veliler okul yönetimlerini mahkemeye vermeyi düşünüyorlar. Bazı veliler çocuklarını okuldan almak istediklerini belirttiklerini söyleyebiliriz. Benzer bir tartışma diğer eyaletlerde de başlamış durumda.”