Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian,  Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Çin’i şeytanlaştırma girişimlerine karşı çıkanların sayısının arttığını, bunun ABD’nin çıkarlarına da uygun olduğunu belirtti.

İlgili haberlere göre, Beyaz Saray ile Cumhuriyetçi ve Demokratçıların Çin karşıtı pek çok önerge hazırlamalarına rağmen, ülkedeki 66 savaş karşıtı sivil toplum örgütü ve 4 milletvekili tarafından yayımlanan ortak bildiride, Çin’i şeytanlaştırma girişimlerinin yurt içindeki sıkıntıların çözülmesine fayda sağlamayacağı ve ülkedeki Asya kökenlilere yönelik kini kışkırtacağı kaydedildi.

Sözcü Zhao bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında, dünyanın en büyük iki ekonomik gücü olan Çin ve ABD’nin yalnız iş birliği kurarak halklarına mutluluk getirebileceğini ifade etti.

Zhao, iki ülke arasındaki iş birliğinin; iklim değişikliği, salgınla mücadele ve salgın sonrası dönemde küresel ekonomiyi canlandırma gibi konularda önemli rol oynayabileceğini, ancak iki ülke arasındaki çatışmanın dünyaya felaket getireceğini söyledi.