Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları, yaz aylarındaki düşüşün ardından geçen ay yükselirken, ülkede hastaneye yatan hastaların yarısının Michigan ve Ohio gibi orta batı eyaletlerinde bulunduğu açıklandı.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, geçen ay günlük vaka ortalaması yaklaşık 120 bin olurken, bu rakamın bir önceki aya göre yüzde 62 yüksek olduğu belirlendi.

Michigan Sağlık ve Hastaneler Birliği, eyalette Covid-19 nedeniyle hastaneye yatanların bir ay içinde yüzde 88 arttığını bildirdi.

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Michigan’daki Sparrow Hastanesi Başkanı Jim Dover, yılbaşından beri 289 kişinin Covid-19 sebebiyle hayatını kaybettiğini, yaşamını yitiren hastaların yüzde 75’inin aşısız olduğunu söyledi.

Dover, “Aşı olmasına rağmen hayatını kaybeden az sayıda kişi de son altı ay içinde aşı olmamıştı. Yani hatırlatma dozu aşısı olanlar arasında hiç kimse Covid-19’dan hayatını kaybetmedi.” diye konuştu.

Michigan eyaletinde birçok hastanenin hasta transferlerini kabul etmediğini söyleyen Dover, hastanenin kapasitesinin tamamının kullanıldığını ve gelecek iki haftanın zor geçmesini beklediğini belirtti.

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Dairesi, ülkede hastaneye yatan Covid-19 hastası sayısında yüzde 40 yükselme görüldüğünü açıkladı.

Uzmanlar, bunun ülkede geçen yılkine göre çok daha bulaşıcı bir varyant olan Delta’nın yaygın olduğu ilk tatil sezonu olduğuna dikkati çekerken, nüfusun yalnızca 64,3’ünün iki doz aşı olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden, 2 Aralık’ta duyurduğu kış aylarında Covid-19 ile mücadele planı kapsamında, aşılanmayı hızlandırmayı, iki doz aşı olanları hatırlatma dozuna teşvik etmeyi ve evde yapılan Covid-19 testlerini ücretsiz hale getirmeyi hedeflediklerini kaydetmişti.