Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Covid-19 virüsünün kaynağına dair araştırma başlatılması için önemli nedenler olduğunu belirtti.

İsminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir üst düzey yetkili, güvenilir ve teknik açıdan inandırıcı nedenler olması halinde ABD’de Covid-19 virüsünün kaynağına dair araştırma başlatılmasına destek vereceklerini, ancak bu yönde hiçbir neden bulunmadığını kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında bahse konu iddiayı değerlendirdi.

Bu konuda yedi önemli sebep olduğunu aktaran Zhao’nun, söz konusu nedenleri sıraladığı konuşmasından satır başlıkları şu şekilde:

“Birincisi, Temmuz 2019’da ABD’nin Wisconsin eyaletinde büyük ölçekli bir elektronik sigara pnömonisi ortaya çıktı. Bu hastalığın semptomlarının Covid-19 salgınının semptomlarına çok benzediği biliniyor.

İkincisi, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün web sitesinde yer alan bir araştırmanın sonucuna göre, ABD’nin beş eyaletinde Aralık 2019’da Covid-19 vakalarının ortaya çıktığına dair kanıtlar mevcut.

Üçüncüsü, ABD yönetimi, virüsün kaynağına ilişkin çalışmaları engellemek için, ulusal güvenliğe zararlı olduğu gerekesiyle 2 Ocak 2020 tarihinden önce toplanan kan örnekleri üzerine araştırma yapılmasına izin vermiyor.

Dördüncüsü, Florida Sağlık Müdürlüğü’nün web sitesinde Ocak ve Şubat 2020’de Covid-19 semptomları gösteren veya Covid-19 test sonuçları pozitif olan 171 yerel vaka hakkında veriler yayımlandı, ancak bu veriler bilinmeyen bir sebeple silindi.

Beşincisi, ABD’den veya ABD ile yakın ilişkisi olan ülkelerden 200’den fazla kişi Facebook’ta veya diğer sosyal medya platformlarında Kasım 2019’da kendisinin ya da bir tanıdığının Covid-19 olduğundan şüphelenilen bir hastalığa yakalandığını ifade etti.

Altıncısı, Kosta Rika ve Kenya gibi 12 ülke, sınırları içindeki ilk Covid-19 vakasının ABD’den geldiğini açıkladı.

Yedincisi, Fort Detrick askeri üssündeki ABD Kara Kuvvetleri Bulaşıcı Hastalıklar Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nde 2019 sonbaharında, yani Covid-19 salgının ortaya çıkmasından önce ciddi bir güvenlik kazası yaşandı ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından bu konunun üzeri kapatıldı.

ABD, kendisinde bir sorun olmadığından eminse uluslararası toplumun şüphelerini gidermek için Dünya Sağlık Örgütü’nden uzmanları Fort Detrick üssünü ve Kuzey Karolina Üniversitesi’ni incelemeye davet etmeli, ayrıca ülkedeki ilk vakalarla ilgili asıl verileri açıklamalı. ABD bunu reddetmeye devam ederse, virüsün kaynağına dair çalışmaları siyasileştirdiği su yüzüne çıkacaktır.”